Aktuality

Zem v sobotu na hodinu zhasne

By 27. marca 2012No Comments

Každoročne viac než miliarda ľudí vypne v poslednú marcovú sobotu na hodinu svetlá. Akcia Hodina Zeme sa uskutoční už 31. marca a zapojiť sa môže každý.

[singlepic id=27315 w=320 h=240 float=left]Stačí v čase od 20.30 do 21.30 h nechať vypnuté všetky svetlá vo svojej domácnosti. Jednotlivci, samosprávy aj firmy takto potvrdia, že im záleží na udržateľnej budúcnosti, a že myslia na problémy spojené s klimatickými zmenami a svetelným znečistením.

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou. Od roku 2011 spolupracuje na Slovensku s členmi Sekcie ochrany pred svetelným znečistením SAS pri SAV.

Prvýkrát zhaslo asi 2,2 milióna domácností svoje svetlá v roku 2007. Pridalo sa 2000 firiem aj mesto Sydney. Už o rok neskôr narástol počet účastníkov na 50 miliónov ľudí. V roku 2009 sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia, zapojilo sa aj 9 z 10 najľudnatejších veľkomiest sveta. Bolo vypnuté osvetlenie na známych stavbách a pamiatkach. Zhasla Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji. O rok neskôr sa zapojilo aj Slovensko.

Text: M. Palkovič, zdroj: hodinazeme.svetelneznecistenie.sk

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972