Connect with us

Aktuality

Železničnú stanicu vraj upratujú priebežne

Published

on

Necelé tri roky od rekonštrukcie piešťanskej železničnej stanice, sa cestujúci sťažujú na neporiadok. Na svojom blogu naň upozornil aj novinár Radoslav Augustín, ktorý píše o čoraz väčšom znečistení vstupnej brány do inak udržiavaného mesta.

MP 05-15-14 108955

„V skutočnosti na to, aby bola stanica v Piešťanoch pekná a čistá, stačí deň roboty niekoľkých ľudí, raz za čas,“ myslí si autor blogu. Podľa fotografií, ktoré zverejnil, to však vyzerá tak, že stanica nebola čistená už od rekonštrukcie – špinavé parapety aj zábradlie, pavučiny, stopy hmyzu na omietke…

Otázky ohľadom frekvencie upratovania budovy sme poslali e-mailom na Odbor komunikácie Generálneho riaditeľstva ŽSR. „Čistiace a upratovacie práce sú vykonávané priebežne, sú organizované a vykonávané aj podľa rozkazu prednostu stanice,“ odpovedala Ivana Strmeňová. Železnice podľa jej slov postupujú na základe harmonogramu sanitácie. Ako často je upratovanie vykonávané, prípadne či sa uskutoční pred začiatkom kúpeľnej sezóny, sme sa však z jej odpovedí nedozvedeli.

Upratovať by mali zamestnanci železničnej stanice, na starosti pritom majú aj zastávku v Hornej Strede. Kontrolujú ich pracovníci poverení vedením stanice v Trnave.

„Ak sa tieto viditeľné prejavy nečistôt začnú hromadiť, od istého bodu sa k priestoru všetci začnú správať veľmi zle, odhadzovať odpadky na zem, pridávať ďalšie čarbanice,“ píše Radoslav Augustín.

Grafity sú na stanici problémom už od rekonštrukcie. Prvé sa objavili bezprostredne po jej dokončení. Aj preto boli podľa Ivany Strmeňovej čistené koncom roka 2011, v júni a v júli 2012, niektoré aj v priebehu minulého roka. „Grafity sme sa pokúsili odstrániť antigrafity roztokom.“ Pri niektorých sa to čiastočne podarilo, pri iných nie.

„Najvhodnejšie by bolo steny podchodu, ktoré majú len vápennú omietku, zamaľovať farbou. Pri opakovanom odstraňovaní grafity sa začala z obkladu stien odlepovať fólia, preto boli práce prerušené,“ konštatovala zástupkyňa ŽSR.

DOPLNENÉ (16. mája o 9.30 h) Po uverejnení článku nám Odbor komunikácie Generálneho riaditeľstva ŽSR poslal nasledovné stanovisko (uvádzame ho v plnom znení):

Čistenie priestorov ŽST Piešťany vykonávajú robotník v doprave a dozorca dopravne na diaľkovo ovládanej trati (dozorca).

V dennej zmene je vykonávané upratovanie suchou i mokrou cestou: zametanie a umývanie podláh, vysypávanie odpadkových košov vo vestibule a čakárne, zametanie a umývanie podlahy v podchode, vysypávanie odpadkových košov na nástupisku č. 2 robotníkom v doprave. Taktiež priestory okolo budovy a nástupisko č. 2 sú upratované (najmä zametané) denne.

V dennej zmene dozorca vykonáva upratovanie nástupiska č. 1 a trávnatej plochy pri 1. nástupisku, umývanie podláh výťahov a podchodu.

V nočnej zmene dozorca vykonáva umývanie podláh, vysypávanie odpadkových košov vo vestibule a v čakárni, zametanie (v prípade potreby umývanie) podchodu a vysypávanie odpadkových košov na nástupiskách 1 a 2, v prípade potreby čistenie nástupísk.

Sklá vo vestibule sú čistené 1x týždenne – vykonáva robotník v doprave, okná miestností sú umývané 2x ročne.

V dobe neprítomnosti robotníka v doprave preberá jeho povinnosti dozorca.

Dozorca dopravne vykonáva aj upratovanie na zastávke Horná Streda a čistenie a mazanie 2 výhybiek vo výhybni Horná Streda.

Smernica na vykonávanie čistiacich a upratovacích prác bola konkretizovaná aj Rozkazom prednostu stanice č.135/2013.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články