Connect with us

Aktuality

Železnica do Vrbového oslávi 110 rokov, aktivisti opäť žiadajú jej zachovanie

Published

on

Debatu o možnom ďalšom využití stávajúcej železničnej trate z Piešťan do Vrbového, najmä v súvislosti s oslavami jej 110. výročia inicioval aktivista Petr Veverka. Uskutočnila sa v stredu 20. júla v piešťanskej knižnici. Železnica by mala byť zrušená kvôli cyklotrase, s týmto návrhom, ktorý odsúhlasili mestské zastupiteľstvá Piešťan i Vrbového i obecné poslanecké zbory Trebatíc a Krakovian, sa však priaznivci myšlienky jej zachovania nestotožňujú. Zúčastnení sa tak zaoberali aj možnosťou vybudovať cyklotrasu súbežne so železnicou, pričom sa viacerí zhodli na myšlienke, že mesto alebo kraj by mali spracovať technické riešenie, ktoré by dôkladnejšie preskúmalo, či a ako je možné zohľadniť tento variant.

IMG_6654Štúdia, ktorú dali v roku 2014 spracovať samosprávy Piešťany, Vrbového, Trebatíc a Krakovian uvádza, že vedenie cyklotrasy popri železnice je problematické, napríklad kvôli majetkovým vzťahom – pozemky majú vo vlastníctve súkromné osoby, tiež dôvodu šírkových a výškových problémov, križovania s diaľnicou a cestou a podobne. S týmito závermi nesúhlasia najmä zástupcovia o.z. Čango, ktorí na trati usporadúvajú historické jazdy vláčikom či preteky drezín.  Program pripravujú aj v súvislosti s oslavami 110. výročia železnice.
Zachovanie miestnej trate podporil podľa organizátora P. Veverku aj Jiří Kubáček, bývalý generálny riaditeľ Sekcie železničnej dopravy a dráh na MDVRR SR, ktorý zdôraznil jej význam pre budúce generácie a hovoril aj o skúsenostiach s nevydareným rušením železničných tratí na Slovensku.

Peter Rakšányi z Katedry dopravných stavieb Slovenskej technickej univerzity sa vyjadril, že zo skúseností aj zahraničných a podľa skice vzorového priečneho rezu jednokoľajnej železnice sa dá umiestniť obojsmerná cyklotrasa priamo na železničnom zvršku v násype aj vo výkope. „Pre cyklotrasu Vrbové – Piešťany to znamená vedenie v kritických úsekoch na mostoch, násypoch, v rovinatom teréne sa dá CYK umiestniť aj „vedľa“ koľaje, lebo podľa zástupcu ŽSSR sa jedná o koridor minimálne šírky 15 metrov. Na zvršok koľaje sa do stredu dá podľa skice umiestniť aj pás pre chodcov.“  Svoje stanovisko poslal organizátorom už v novembri 2015, pri prvom stretnutí v Elektrárni, kde vysvetlil, že si vie predstaviť aj organizované akcie železníc a združení pre cyklistiku a atraktívne jazdy, ale to by musel riadiť jeden „správca“ po dohode so ŽSSR, na základe riadnej zmluvy.

CYKlotrasa na železnici Vrbové-Piešťany orezané

TTSK zastupoval Štefan Kotrus z oddelenia cestovného ruchu a propagácie, ktorý predložil jednoznačný zámer župy – požiadať v najbližšej dobe ministra dopravy o stretnutie kvôli železnici Piešťany – Vrbové, za účelom vybudovania cyklotrasy, po vzore nevyužívanej trate Rimavská Sobota – Poltár, kde sa už cyklotrasa stavia. Táto trať prešla ako majetok na Banskobystrický samosprávny kraj a na vybudovanie chodníka pre cyklistov požiadali o dotáciu z eurofondov. Povinnosť previesť železničnú trať na kraj alebo obce, vyplýva vlastníkovi aj zo zákona (par. 28) ako povinnosť, ak na trati nemôže zabezpečiť bezpečnú a plynulú dopravu ani na základe zmluvy s inou osobou.

-red-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články