Connect with us

Aktuality

Zastupiteľstvo schválilo športové triedy, talentové skúšky budú v apríli

Published

on

Mestskí poslanci jednohlasne schválili vznik športových tried futbalistov, basketbalistiek a florbalistov. Tie tak po desiatkach rokov obnovia tradíciu na 4. ZŠ na Holubyho ulici. Talentové skúšky sa budú konať 24. apríla. Záujemcovia, teda terajší štvrtáci, sa do výberového konania môžu prihlásiť na stránke školy alebo miestneho futbalového klubu PFK Piešťany.

Plagát - športové triedy_resize

Talentové skúšky pozostávajú zo všeobecných testov a špeciálnych disciplín, kde sa overia motorické zručnosti a všeobecná pohybová výkonnosť jednotlivých detí. V prípade úspešného naplnenia sa prvá trieda piatakov otvorí v školskom roku 2017/18.

„S rozhodnutím zastupiteľstva vládne v našej škole spokojnosť a už sa tešíme na novú výzvu. Športové triedy určite pomôžu i klubom, aby ich hráči výkonnostne rástli aj v škole. Čo sa ďalšieho postupu týka, chystáme teraz marketingové aktivity za účelom oslovenia verejnosti, pre rodičov chystáme združenie, kde im predstavíme školu i projekt týchto tried a počas dňa otvorených dverí si záujemcovia môžu priamo vyskúšať cvičenia, ktoré budú vyžadované aj od účastníkov talentových skúšok,“ prezradil o ďalšom smerovaní aktivít riaditeľ Vilém Vrba.

Tie sa budú konať v pondelok 24. apríla od 8:00 hodiny na umelej tráve piešťanského futbalového klubu a v basketbalovej Diplomat aréne. V nasledujúcich rokoch budú pribúdať ďalšie ročníky pre piatakov. Cieľom klubov je hrať prvoligové súťaže mládežníkov, kde sú športové triedy podmienkou.

Názor poslancov na športové triedy:

Juraj Brna, NEKA: Jednoznačne podpora z mojej osobnej skúsenosti. Presne na tej istej škole som toto absolvoval v rokoch 1967-1970 v takzvanej experimentálnej plaveckej triede.

Iveta Babičová, SDKÚ – DS: Športové triedy na základných školách v Piešťanoch majú dlhodobú tradíciu – práve na ZŠ Holubyho boli v minulom storočí veľmi úspešné plavecké triedy, kde vyrástlo veľa známych športovcov. Spolupráca športových klubov so školou je výhodná pre všetkých zúčastnených . Škole prináša žiakov, klub môže poskytnúť lepšiu športovú prípravu, samotné deti majú pre šport lepšie podmienky a menej problémov, ako skĺbiť školské povinnosti s časovo náročnými tréningami. Profit majú aj rodičia, ktorí nemusia investovať svoj čas pri dovoze na tréningy, keďže toto vie zorganizovať škola. Túto myšlienku dlhodobo podporujem a uvítala by som aj dohodu inej školy s inými športovými klubmi.

Andrej Klapica, KDH: Vytvorenie športových tried na 4. ZŠ považujem za vynikajúci krok vpred. Športové triedy prispôsobia rozvrh hodín tak, aby sa deti mohli kvalitne venovať štúdiu a popri tom mohli aj trénovať. V dnešnej dobe nemusíme hneď myslieť na to, že z detí vyrastú vrcholoví športovci, ale musíme mať radosť z toho, že sa vôbec cez deň dostatočne hýbu. 4. ZŠ má zároveň veľmi dobré podmienky na to, aby na nej vznikali športové triedy. Riaditeľ a pedagogický zbor sú veľmi aktívni, preto si myslím, že aj vytvorenie týchto tried bude úspechom.

Adriana Drahovská, NEKA: Rozvíjanie športových aktivít u detí v tomto veku je dôležité a ako súčasť vzdelávania akceptovateľné lepšie ako len forma krúžku či sporadickej aktivity. Ak sa projekt podarí jeho tvorcom realizovať tak, ako bol predložený, mesto so zriadením športových tried nebude mať pridané náklady, čo je pri napätom mestskom rozpočte dôležitým faktom. Otázkou zostáva, aký bude záujem, či sa škole podarí získať dostatočný počet žiakov na otvorenie tried.
Michal Fiala, NEKA: Som priaznivec športu a preto podporujem, aby deti na základných školách mali viac aktívnej telesnej prípravy. Ak majú deti ciele, aj tie športové, je veľká šanca, aby z nich vyrástli zdravé a jedinečné osobnosti.

Jozef Malík, NEKA: Podpora a rozvoj mládežníckeho športu bola vždy priorita v našom klube a rovnako, v rámci rozpočtu, sme sa snažili hľadať zdroje, ktoré by mohli byť použité na tento účel. Triedy, ktoré by mali športové zameranie, je ďalší spôsob, ako podporiť rozvoj športu na území mesta. Považujem to za dôležité, obzvlášť v dnešnej dobe, keď má mládež nedostatok pohybu a rovnako práve šport v mnohých prípadoch pôsobí prevenčne proti rôznym závislostiam.

Peter Jancovič, NEKA: Založenie športových tried je samozrejme dobrou myšlienkou, keďže žiaci v športových triedach by mali mať väčšie zázemie pre vykonávanie športu v ktorom sa špecializujú. Venovať sa športu na vyššej úrovni je časovo náročné a často pre školákov nie je jednoduché skĺbiť tréningy a školské povinnosti. Práve model športových tried umožňuje školákom venovať sa obom činnostiam bez toho, aby jednu z nich zanedbávali, a tak mohli rásť súčasne z hľadiska športovej výkonnosti a vzdelanosti.

Jozef Drahovský, NEKA: Myšlienku založenia športových tried plne podporujem, pretože umožní nielen mladým športovcom lepšiu synchronizáciu tréningov so školskými povinnosťami, ale aj rovnomernejšie využitie športových areálov.

-TS PFK Piešťany/Foto: archív-

Aktuality

Test

Published

on

test

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.