Connect with us

Aktuality

Zastupiteľstvo riešilo mestskú autobusovú dopravu a potrebu jej optimalizácie

Published

on

Mestské zastupiteľstvo mesta Piešťany sa na svojom 6. tohtoročnom zasadnutí 18. mája zaoberalo problematikou mestskej autobusovej dopravy, nakoľko sa blíži záver desaťročnej lehoty platnosti rámcovej zmluvy so spoločnosťou ARRIVA Trnava a.s.. Autobusy v našom meste najazdia ročne približne 334-tisíc kilometrov a medzi 73 zastávkami prepravia až 720 000 cestujúcich. Poslanci sa zaoberali možnosťami, ako môže mesto šetriť na viac ako 400-tisíc eurách, ktorými každoročne dotuje činnosť MAD, zvýšiť jej efektivitu a popularitu tak, aby autobusy nechodili poloprázdne. Počas celého zasadnutia vyvolal najširšiu diskusiu práve materiál nesúci názov Informácia o mestskej autobusovej doprave na území mesta Piešťany, ktorý bol predložený v bode Rôzne.

„V súčasnosti je prevádzka MAD v mestách podmieňovaná výškou príspevkov na úhradu preukázanej straty za dohodnutý prepravný výkon, čo často vedie k redukcii liniek, a tým k zhoršeniu obsluhy územia a k znižovaniu spokojnosti občanov. Záujmom mesta Piešťany je zadaním spracovania návrhu optimalizácie MAD dosiahnuť optimálnu prevádzku MAD, t.j. zabezpečiť obsluhu území podľa potreby obyvateľov a návštevníkov mesta, pri zvýšení kvality vedenia liniek a dopravnej obsluhy a pri súčasnom znížení nákladov, ako výsledku procesu optimalizácie. Súčasný stav MAD v meste si vyžaduje prehodnotenie a výraznú kvantitatívnu i kvalitatívnu zmenu,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Mestskú autobusovú dopravu na území mesta Piešťany zabezpečuje dopravca ARRIVA Trnava a.s. na základe Rámcovej zmluvy č. 2480803 zo dňa 22.07.2008, jej platnosť vyprší 31. júla 2017. V dôvodovej správe radnica navrhla predĺženie platnosti zmluvy minimálne na 3 roky, proti čomu sa ohradili viacerí poslanci. Požadovali rozšíriť zmluvu maximálne do konca volebného obdobia, aby bolo možné pristúpiť k optimalizácii a aby nezaväzovali svojich nasledovníkov v poslaneckých laviciach.

„My sme sa práve na tú optimalizáciu pozerali z hľadiska financií, ročne prispieva Mesto Piešťany približne 400 000 eurami, spoločnosť si vyberie ďalších 200 000 eur na prevoze, čiže to znamená, že cena za kilometer je 1,80 eura. Keď to porovnáme, že cena za kilometer pri prevoze taxíkom, ktorý príde v danú hodinu a v danú minútu kedy chceme a odvezie človeka presne na to miesto bez nejakého zdržiavania v Piešťanoch je 1,99 eur za jazdu, tak sa začína zdať, že tá mestská hromadná doprava nie je až taká výhodná,“ vyjadril sa k téme Andrej Klapica.

„Jednoducho zákon dával povinnosť uzavrieť takúto zmluvu, ktorá ale v konečnom efekte je nevýhodná pre mesto, pretože jazdia poloprázdne autobusy. Končí to desaťročné obdobie, zmluva bude teraz končiť a mal by do hry vstúpiť trhový prvok a my by sme mali uvažovať o riadnom verejnom obstarávaní, do ktorého by sa mohli prihlásiť všetci, ak by splnili podmienky, ktoré tam budú zadefinované,“ uviedla Zita Bruncková.

„Keď sa budeme pozerať na autobusovú dopravu treba v tej chvíli myslieť aj na stav autobusových zastávok a to ako vyzerajú v niektorých častiach mesta a aj samotnú stanicu,“ upozornil poslanec Peter Jančovič.

Na tom, že mestská autobusová doprava potrebuje optimalizáciu sa zhodli všetci prítomní poslanci, ale podľa viacerých vyjadrení bude pre rozhodnutia potrebné vypracovať komplexný materiál. Poslanci schválili návrhy Rema Cicutta a Adriany Drahovskej na zapracovanie finančného krytia spracovania podkladov potrebných na optimalizáciu dopravy v meste, respektíve na skontrolovanie deklarovaných nákladov i efektivitu vynakladania prostriedkov spoločnosťou ARRIVA Trnava, ktorú má overiť hlavný kontrolór. 

-lt//Zdroj: Mesto Piešťany/Foto: lt,archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články