Connect with us

Aktuality

Zastupiteľstvo prijalo zmeny v parkovaní. Rokovanie sprevádzal chaos

Published

on

Mestské zastupiteľstvo rokovalo na svojom poslednom stretnutí pred prázdninami o návrhu všeobecne záväzného nariadenia o podmienkach státia v zóne dopravného obmedzenia a plateného parkovania. Jeho prijatie sprevádzala dlhá diskusia, množstvo aj protichodných názorov a následne množstvo zmien.

Primátor Peter Jančovič uviedol na začiatku rokovania, že toto je len prvý krok pri riešení parkovacej politiky. „Nechceme motivovať ľudí chodiť na aute a hlavne nie do centra mesta,“ povedal P. Jančovič. Podľa jeho ďalších slov sa pracuje sa na zostavovaní tímu, ktorý by mal vytvoriť podmienky na zadanie súťaže na  koncepciu parkovania. Primátor nevidí problém v predloženom zvýšení cien, keďže v iných mestách sú ceny za parkovanie výrazne vyššie ako v Piešťanoch. „Krokmi, ktoré robíme sledujeme reguláciu v strede mesta, malo by to viesť k vyššej obrátkovosti,“ komentoval.

V zásade poslanci, ktorí museli v závere rozhodnúť o tom, ktorý návrh prijať a ktorý nie, vítali, že sa s problémom parkovania začalo niečo robiť. Viacerým sa však nepáčili niektoré konkrétne návrhy a riešenia. Poslankyňa Zuzana Svrčeková napríklad upozornila, že je predložený návrh spoplatniť parkovanie pred nemocnicou vyššou cenou 2 eurá za hodinu, ale naďalej tu majú zostať platiť parkovacie karty, čo nezabezpečí vyššiu obrátkovosť parkoviska. Navrhla teda, aby tu parkovacie karty neplatili. Rovnako navrhla, aby zase naopak parkovacie karty platili na parkovisku Nálepkova počas celého týždňa.

Po diskusii bolo predložených viacero návrhov poslancov, ktoré však neboli úplne jasne formulované a vznikal chaos, čo sa ktorým návrhom schváli. Primátor následne vyhlásil prestávku, aby mohli byť návrhy uznesení dopracované. V hlasovaní však chaos z rokovania pokračoval, a tak napríklad zvýšenie poplatku za parkovanie pred nemocnicou až po hotel Slovan na 2 eurá za hodinu prešlo, ale vylúčenie parkovacích karie nie. Taktiež neprešiel návrh na to, aby platili parkovacie karty na parkovisku Nálepkova počas celého týždňa pre všetkých.

Čo sa mení v parkovaní:

 • Parkovanie na Winterovej pred nemocnicou až po Sad A. Kmeťa, parkovanie na ulici Rázusova a parkovanie pri horeli Eden bude spoplatné sumou 2 eurá za hodinu. 

 

 • Parkovanie na parkovisku pri futbalovom štadióne bude spoplatné od 7:00 do 16:30 h.

 

 • Parkovať s platnou parkovacou kartou nie je možné na parkovisku Rázusova, parkovisku pri hoteli EDEN, parkovisku Nálepkova – okrem soboty a nedele a okrem parkovacej karty obyvateľa zóny dopravného obmedzenia a plateného parkovania.

 

 • Parkovanie bude spoplatnené v čase od 7.00 do 19,00 hod. a na parkovisku Nálepkova v čase od 7.00 hod. do 21.00 hod. celoročne, teda nie len od 1.6 do 15.9. ako to bolo doteraz.

 

 • Na Pribinovej ulici už nebude možné parkovať, stane sa z nej pešia zóna s prístupom zásobovania v čase od 5:00 h do 10:00 h.

 

 • Pred hotelom Magnólia má byť zriadené miesto na nástup a výstup zo zájazdových autobusov na 15 minút. Záchytné parkovisko pre autobusy má byť zriadené pri zimnom štadióne. Parkovisko na Nálepkovej bude len pre osobné automobily.

 

 • Na vydanie neprenosnej parkovacej karty uvedenej v sadzobníku v bode 2. pod písm. a) má nárok:  a) každá fyzická osoba s pracovným pomerom na území mesta Piešťany. K žiadosti o vydanie parkovacej karty musí predložiť k nahliadnutiu potvrdenie zamestnávateľa a technický preukaz od motorového vozidla, b) fyzická osoba podnikateľ s miestom podnikania prípadne prevádzkarňou na území mesta Piešťany. K žiadosti o vydanie parkovacej karty je potrebné predložiť k nahliadnutiu výpis zo živnostenského registra (postačí z internetu) prípadne z inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom (napr. osoby, podnikajúce na základe iného než živnostenského oprávnenia) a technický preukaz od motorového vozidla, c) právnická osoba so sídlom na území mesta Piešťany. K žiadosti o vydanie parkovacej karty je potrebné predložiť k nahliadnutiu výpis z obchodného registra (postačí z internetu) a technický preukaz od motorového vozidla.

 

 • Na vydanie neprenosnej parkovacej karty pre obyvateľa mesta Piešťany uvedenej v sadzobníku v bode 2. pod písm. b) má nárok každý obyvateľ s trvalým bydliskom na území mesta Piešťany. K žiadosti o vydanie karty je potrebné doložiť k nahliadnutiu doklad o trvalom pobyte a technický preukaz od motorového vozidla. Toto neplatí pre vozidlá, ktoré používajú obyvatelia na podnikanie.

 

 • Jednotná platba za parkovanie pokiaľ nie je definované inak je 0,60€/hod.

 

 • Jednotná sadzba za parkovanie parkovisko Nálepkova 1,00€/hod.

 

 • Neprenosná parkovacia karta ročná pre podnikateľov bude stáť 70,00€.

 

 • Neprenosná parkovacia karta ročná pre obyvateľa 50,00€.

 

 • Spoplatnenie parkovania na uliciach Winterova pred nemocnicou až po hotel Slovan, Teplická, Meštianska, Sládkovičova, Pod Párovcami, parkovisko pri futbalovom štadióne bude účinné až od 1.11.2019, keď mesto nakúpi nové parkovacie automaty.

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články