Connect with us

Aktuality

Zasadnutie mestského parlamentu trvalo skoro do polnoci

Published

on

Prvé  zasadnutie mestského zastupiteľstva v Piešťanoch v tomto roku trvalo rekordne dlho – až deväť a pol hodiny. Poslanci vo štvrtok 12. februára  rozhodovali napríklad o tom, ako použiť rezervu na bazén, čo ďalej s tréningovou hokejovou halou a zahrnuli primátora aj mnohými otázkami počas interpelácií.

IMG_5002_resize

Na verejné poslanecké rokovanie sa prišla pozrieť približne desiatka občanov, z nich asi polovica vystúpila so svojimi príspevkami. Ako prvá žiadala zástupkyňa deviatich stoviek rodičov a priateľov Základnej školy F.E. Scherera, aby sa mesto zaoberalo nutnosťou rekonštrukcie budovy. Vystupujúci po nej mal rovnakú tému, tentoraz však hovoril o materskej škole Valova a Detvianska. Ďalší diskutujúci Petr Veverka predniesol svoje námety o využití železničnej trate Piešťany-Vrbové pre cestovných ruch. Roman Galo zasa ocenil iniciatívu pri oživovaní prírodného kina a požiadal nové vedenie mesta, aby podobné občianske aktivity neblokovalo, ale aktívne podporilo. Obyvateľ Helsinskej ulice požiadal, aby mesto vybudovalo spevnený povrch na tejto komunikácii.

Jedným z najdiskutovanejších bodov  rokovania bolo zrušenie uznesení bývalého mestského zastupiteľstva o pokračovaní projektu Plaveckého centra Piešťany (letného kúpaliska v mestskom parku) a  s tým súvisiaci odpredaj akcií kúpeľov. Návrh na zastavenie prác, ktorý je podľa štúdie uskutočniteľnosti nerealizovateľný, bol predložený na decembrovom zastupiteľstve.

Niektorí poslanci to pochopili ako červenú celému zámeru a apelovali na jeho zachovanie. Poslanec Tomáš Hudcovič vysvetlil, že súčasťou návrhu už v decembri bola aj požiadavka, aby mesto pripravilo ponuku pre prípadného investora, čo však do termínu zasadania  nestihlo a je potrebné na pracovnom stretnutí zadefinovať ako má byť ponuka realizovaná. Stihlo však pripraviť návrhy na rozdelenie viac ako 400 tisíc eur, ktoré boli odložené na záverečnú fázu projektovej dokumentácie a ako počiatočná investícia na výstavbu letného kúpaliska. Argumentom rozdelenia peňazí bolo práve zrušenie prác na projektovej dokumentácii v zmysle – ak nemáme projekt, nestaviame a položka v rozpočte nemá opodstatnenie.

IMG_5018_resize

Mestský úrad pôvodne navrhol rozdelenie peňazí takto: 27 450 eur  na projekty rozšírenia a rekonštrukciu materských škôl, na ktoré chce mesto žiadať dotácie od štátu, 100-tisíc na výstavbu parkoviska pri basketbalovej hale,  ktoré je podmienkou kolaudácie sponzorom postavenej haly, 88-tisíc na revitalizáciu potoka Dubová, za desaťtisíc sa mal pripraviť projekt cyklochodníka Bratislavská – Žilinská, ďalších stotisíc malo ísť na opravu lávky na Krajinskom moste a 78 500 € sa malo presunúť do položky rekonštrukcie materských a základných škôl.

Po búrlivých debatách nakoniec mestský parlament odhlasoval pozmenené riešenie. Poslanci premenovali rozpočtovú položku Výstavba letného kúpaliska na Plaváreň Piešťany. Prostriedky pôvodne určené na posledný stupeň projektovej dokumentácie v sume 27450 eur budú použité na projektové dokumentácie na rozšírenie a rekonštrukciu materských a základných škôl. Z 376 500 eur určených na výstavbu kúpaliska sa 40-tisíc použije na realizáciu parkoviska pri basketbalovej hale, 88-tisíc pôjde na rekonštrukciu Dubovej a cyklochodník. O sumu 100-tisíc eur bude navýšená rozpočtová položka na rekonštrukciu lávky na Krajinskom moste, čím je prichystaných celých 250000 eur rozpočtovaných na tento zámer.  Do položky na na rekonštrukciu materských a základných škol presunuli 78 500 eur.

Výstavbu parkoviska pri novovznikajúcej basketbalovej hale navrhol poslanecký klub Spoločne pre Piešťany dofinancovať aj z iných položiek rozpočtu. Desaťtisíc eur presunuli poslanci na tento účel  z  položky propagácia mesta (služby a materiál) a 50-tisíc z položky propagácia mesta prostredníctvom regionálneho televízneho vysielania, ktorá bola v minulosti použitá ako plošná dotácia pre Televíziu Karpaty.

Ďalšou horúcou témou bola tréningová hala pre hokejovú reprezentáciu do 21 rokov, na ktorú mesto dostalo od vlády milión eur. Viceprimátor Michal Hynek vysvetlil, že peniaze prijalo mesto ešte v roku 2012 a malo ich preinvestovať do konca tohto roku. Náklady na stavbu však túto sumu aj s prisľúbenými ďalšími 500-tisícmi, ktoré zatiaľ mesto nemá, vysoko prevyšujú a nie je jasné ani financovanie ďalšej prevádzky haly. Poslanec Andrej Klapica požiadal vedenie mesta, aby predložilo poslancom podrobné stanovisko, kde by boli napríklad všetky uznesenia MsZ a záväzky mesta v súvislosti s výstavbou haly, výsledky rokovaní, potreba haly z hľadiska hokejového klubu, Slovenského zväzu ľadového hokeja aj obyvateľov mesta, informácie o vlastníctve pozemkov, ďalších vyvolaných investíciách a ich financovaní, náklady na prevádzku a zdroje ich krytia.

Hlasovací maratón pokračoval ďalej, poslanci predložili aj niekoľko nových návrhov na uznesenie v rámci bodu Rôzne a zahrnuli primátora a vedenie mesta aj spŕškou otázok a dopytov v rámci Interpelácií. Ich pripomienky sa najčastejšie týkali chýbajúcich alebo neaktuálnych koncepcií a strategických dokumentov mesta. Viac sa im budeme venovať v ďalších článkoch.

(red) Foto: lt

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články