Connect with us

Aktuality

Zamestnanci mesta sedia doma a poberajú plat, poslanci sa obávajú aj dopadu na rozpočet

Published

on

Dôvodom organizačných zmien na Mestskom úrade je podľa prednostky Dáše Rehákovej efektivita práce a vynaložených prostriedkov. Zatiaľ však situácia vyzerá tak, že kvalifikovaní zamestnanci kvôli „prekážkam v práci na strane zamestnávateľa“ poberajú mzdu a nemajú čo robiť – sedia doma, alebo „odovzdávajú agendu“.

mestský úrad_resizeNiektorým ľuďom s vysokoškolským vzdelaním pri zrušení pracovných miest poverení pracovníci úradu oznámili, že jedinými voľnými pracovnými pozíciami na úrade sú: kurič či upratovačka v Lumene. Z ekonomického odboru odchádzajú pred koncom roka, kedy sa tvorí rozpočet a uzávierky, kľúčoví pracovníci a viacerí poslanci sa obávajú, že postup, ktorý mesto zvolilo, bude mať dopad na rozpočet – nielen na jeho tvorbu, ale aj na verejné zdroje.

Zamestnancom tiež prekáža spôsob, akým organizačné zmeny prebiehajú. V liste vedeniu mesta, ktorý poslal na vedomie i všetkým poslancom a poskytol ho tiež našej redakcii, ho hodnotí bývalý vedúci referátu majetku mesta Igor Kováč takto: „Prepáčte, pán primátor, to nie ste schopný povedať sám čosi a pozrieť sa do očí dlhoročnému zamestnancovi? Zastávam názor, že z Vašej strany ide o absolútnu ignoranciu zamestnancov MsÚ Piešťany, ktorí vykonávajú svoju prácu v prospech Mesta Piešťany, bez žiadnych pochybností dlhšie ako Vy a dovolím si povedať, aj zodpovednejšie.“ Primátorovi tiež vyčíta, že dôležité dokumenty podpísal bianco a zápis o rokovaní mal podpísať bez príloh, ktoré boli uvádzané ako jeho súčasť. Na záver svojho listu upozorňuje, že keďže mu zamestnávateľ nepridelil prácu zodpovedajúcu platnej pracovnej zmluve, zostáva doma.
vyjadrenie001-1600

vyjadrenie002-1600

Situácia znepokojuje aj poslancov, Peter Jančovič (nezávislý) uviedol na svojom FB profile, že požiadal primátora o zvolanie stretnutie so zástupcami poslaneckého zboru. Predsedníčka Komisie pre financie a podnikanie, poslankyňa Zita Bruncková (nezávislá – klub Spoločne pre Piešťany), má obavy zo zmien na ekonomickom odbore, z ktorého odchádzajú dvaja kľúčoví zamestnanci: vedúca odboru a rozpočtárka. „V mene členov Komisie pre financie a podnikanie vyslovujem  nesmierne znepokojenie nad organizačnými zmenami, ktoré prebiehajú na Mestskom úrade. Neberieme vedeniu mesta snahu o zvýšenie  efektivity práce zamestnancov úradu, ale sme toho názoru, že sa organizačné zmeny majú uskutočniť tak, aby „nosné“ odbory zostali plne funkčné, aj po týchto  zmenách,“ píše v liste, ktorý poslala vedeniu mesta. „Obávam sa teda, že nezostavíme nielen optimálny Rozpočet na rok 2016, ale neurobíme ani účtovnú závierku k 31.12.2015, ani Konsolidované závierky a tobôž nie vypracovanie Záverečného účtu mesta,“ myslí si Z. Bruncková.

IMG_0815_resizePrimátor Miloš Tamajka na ich požiadavky reagoval písomne. V liste, ktorý dostali poslanci a ktorý poskytol našej redakcii Ján Jánošík (nezávislý – Spoločne pre Piešťany) poslancov ubezpečuje, že chod úradu nie je ohrozený a tiež to, že vedením jednotlivých odborov boli už poverení vybraní zamestnanci. Vedenie Oddelenia finančných služieb podľa vyjadrenia primátora dostala na starosť prednostka Dáša Reháková. Jána Jánošíka však takéto ubezpečenia neuspokojili a vo svojej odpovedi na primátorov list uviedol: „Rozhodnutie urobiť štrukturálne zmeny je samozrejme vo Vašej kompetencii, avšak spôsob ako tieto zmeny robíte, a čo sa pri tom na úrade deje, nie je iba Vašou vecou, pretože za chod mesta zodpovedáme spoločne a taktiež som presvedčený, že uvedená zmena bude mať dopad na rozpočet za ktorého čerpanie taktiež zodpovedáme spoločne. Mne osobne Vaše ničím nepodložené ubezpečenia o funkčnosti úradu nestačia a dovoľujem si tvrdiť, že prechod na novú organizačnú štruktúru nezvládate.“

O vyjadrenie k poskytnutým materiálom sme požiadali aj Mesto Piešťany a zástupcov odborovej organizácie SLOVES.

-ad/red-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články