Národná rada Slovenskej republiky schválila v stredu 19. októbra zákon, ktorý zmierňuje pravidlá týkajúce sa požívania alkoholu u cyklistov. Tí čo sa radi prepravujú za pomoci bicyklov si tak budú môcť od 1.1.2017 pred jazdou vypiť. Na cestách však určite nečakajte podnapitých majiteľov dvojkolesových tátošov, prípustný limit stanovený v zákone je 0,24 miligramu na liter teda 0,5 promile, avšak len v zastavanom území obce a na cestičkách pre cyklistov.

polícia OO (3)

Za zákon, podľa ktorého nemá hodnota 0,5 promile vplyv na schopnosť cyklistu účastniť sa cestnej premávky, včera hlasovalo 113 poslancov Národnej rady. Na bicykli sa budú môcť pohybovať ľudia, ktorí si dali 0,5 litra piva, 2 decilitre vína alebo poldecák tvrdého alkoholu. Novela zákona o cestnej premávke prichádza od dvojice koaličných poslancov Tibora Bastrnáka a Gábora Gála zo strany Most-Híd.

Hodnota 0,5 promile teda koncentrácia 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu údajne nemá vplyv na psychické, senzorické a motorické funkcie dospelého človeka. Dôvodom pre zmiernenie zákona a snaha o pozitívnu diskrimináciu a podpora cyklistiky. Zvýšenie prípustnej hranice, ktorá bola doteraz nulová, odporúča prijať členským štátom aj Európska komisia ako súčasť stratégie Európskej únie.IMG_8569_resize

-lt/Zdroj: Hospodárske noviny/Foto: archív-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972