Connect with us

Aktuality

Záhradkári usporiadali verejné zhromaždenie, stretli sa so zástupcami okresného úradu

Published

on

Približne tri desiatky nájomcov záhrad zo záhradkárskej osady Sĺňava sa v stredu 8. apríla stretli na verejnom zhromaždení občanov, ktoré zorganizoval Peter Zemánek pri OD Jednota – Juh. Diskutovali so zástupcami okresného úradu o odhadnutej kúpnej cene i o prípadných prekážkach, ktoré môžu vysporiadaniu pozemkov zabrániť. Cena 4,5 eura za meter štvorcový, stanovená znalcom zo Slovenského pozemkového fondu sa síce množstvu nájomcov zdá vysoká, proces však zastaviť nechcú a dúfajú, že bude konečne dotiahnutý do konca.

IMG_2050_resize

REKLAMA

kia-042015-500

Pôvodná snaha o vysporiadanie prebiehala po roku 1997 a navrhovaná cena sa vtedy pohybovala vo výške šesť korún slovenských za meter štvorcový. Záhradkári vypracovali na vlastné náklady geometrický plán a požiadali o vysporiadanie pozemkov, ale ich prvý pokus skončila kvôli rôznym nezrovnalostiam neúspešne. V roku 2011 bola prijatá novela zákona o užívaní a vysporiadaní pozemkov v zriadených záhradkových osadách, ktorá záhradkárom vzala možnosť pri výpočte ceny vysporiadavaného pozemku brať do úvahy bonitu pôdy v čase vzniku práva na ich užívanie, čiže pred viac ako 30 rokmi.

Peter Zemánek v úvode predstavil postoj skupiny užívateľov záhrad. Zdá sa im nespravodlivé, že tridsaťročná práca odvedená na záhradkách nie je absolútne zohľadnená. „Pôdu, ktorá bola pôvodne riečnym korytom a obsahovala množstvo kameňov, výmoľov, skládky stavebného odpadu, postupne záhradkári skultivovali. Okrem toho nám počas jarných záplav či zvýšených povodňových prietokov vo Váhu zaplavovalo nielen pivnice, ale občas aj celé záhradky a zničilo ešte nedopestovanú úrodu. Tieto skutočnosti sa pri aktuálnom posudzovaní stavov záhrad nemohli dostať do Registra pôvodného stavu vypracovaného Oḱresným úradom Piešťany k zahájeniu konania na vysporiadanie pozemkov,“ konštatoval P. Zemánek.

IMG_2052_resize

Podľa slov Mareka Heviera, vedúceho Pozemkového a lesného odboru na okresnom úrade v Piešťanoch je síce navrhovaná cena vyššia ako kedysi, ale zákon jasne stanovuje postup pri vysporiadavaní. Znalec zo Slovenského pozemkového fondu stanoví cenu a ak vlastníci ani väčšina nájomcov nezastaví priebeh konania do tridsiatich dní, po zaplatení sumy katastrálny úrad vystaví list vlastníctva. Podľa jeho slov by bolo najlepšie ak by nájomcovia súhlasili s cenou, pretože v budúcnosti sa môže ešte neúmerne zvýšiť. Niektorým vlastníkom pozemkov sa totiž ponúknutá cena 4,5 eura zdá naopak prinízka a za svoje pozemky požadujú omnoho vyššie sumy. Vedúci odboru spomenul až tridsať eur, jeden z nájomcov dostal ponuku na 12 eur za meter štvorcový. Lehota pre podávanie námietok z jednej, či druhej strany uplynula 10. apríla.

„Povodie Váhu v roku 2010 odovzdalo zadarmo asi 2/5 pôdy pod záhradkami štátu a ako správca majetku vyčíslilo hodnotu svojich pozemkov, do ktorých nedalo žiadne investície na sumu dvadsať centov. Čiže toto bola pôvodná cena, v ktorej sme začali zem užívať,“ povedal o časti vlastníctva pozemkov Peter Zemánek.

Odhadca, ktorého si najali sami záhradkári stanovil cenu metra štvorcového vo výške dvoch eur. Ako príklad P. Zemánek tiež uviedol obdobnú situáciu zo susedných Drahoviec, kde zahraničný investor kúpil rozsiahle pozemky, bez akejkoľvek vlastnej námahy, v sume 1-2 eurá za meter štvorcový. Otázna je v tomto prípade tiež formulácia zákona, ktorý pri vysporiadaní vlastníctva hodnotí len súčasný stav pozemkov a vôbec nerešpektuje koľko práce i vlastných investícii užívatelia do pozemkov vložili.

Sumu chcú záhradkári podľa stanoviska vôle nadpolovičnej väčšiny 267 nájomcov rešpektovať navzdory jej výške a konanie o vysporiadaní zastavovať nechcú. Dúfajú, že konečne dôjde k uskutočneniu predaja pozemkov a nebudú im hroziť prípadné premrštené ceny za ďalší nájom pozemkov.

IMG_2048_resize

Text a foto: -lt-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články