Connect with us

Aktuality

Záhada na Vážkej ulici rozriešená

Published

on

Vážska ulica sa síce od iných v Piešťanoch veľmi nelíši, no predsa len má v posledných rokoch jednu zvláštnosť. Jeden z balkónov totiž každý deň zdobí iná vlajka štátu alebo futbalového klubu. Na záhadu nás upozornil jeden čitateľ a nám sa podarilo zistiť, kto sa za touto netradičnou záľubou skrýva. Vášnivým zberateľom športových predmetov a fanúšikom, ktorý začal s týmto rituálom na prelome milénia, je Piešťanec Rudolf Palkech. Nie je žiadny fanatik, ale patrí k ľuďom, ktorí sú zanietení do športu a okrem vlajok, či rôznych športových doplnkov zbiera tiež hudobné nosiče. Zajtra by mala na balkóne visieť zástava Sparty Praha, ktorá sa na Letnej stretne s SS Laziom Rím.

IMG_2680_resize

„Vyvesovanie vlajok je už taký môj každodenný rituál od roku 2000. Vtedy sa mi zapáčilo, že Angličania, Američania alebo aj Turci vyvesujú vlajočky a povedal som si, že začnem s niečím podobným tiež. Celý život vstávam o piatej, idem si zacvičiť a potom do práce, ešte predtým však dám na balkón niektorú z mojich zástav. Robím to vždy, väčšinou podľa toho, či sa moje obľúbené mužstvo alebo športovec chystá na nejaký dôležitý zápas alebo naopak už dosiahli dobrý výsledok. Chceme im tým spolu s partnerkou vyjadriť svoju podporu, povzbudenie, či sa poďakovať za ich výkony. Nezáleží mi ani tak na tom o aký šport sa jedná, svojich favoritov mám naozaj veľa. Samozrejme veľa z nich sú futbalové, či hokejové kluby, obľubujem však aj formulu, rýchlostné korčuľovanie, či biatlon,“ povedal o svojom každodennom rituále Rudolf Palkech.

IMG_0557_resize

IMG_0670_resize

So svojim zberateľským koníčkom začal po návšteve Viedne, odkiaľ si domov priniesol dres Rapidu. Niekto by si možno myslel, že v jeho zbierke objaví vlajky a športové predmety veľkých klubov ako sú Barcelona, Real alebo Manchester, opak je však pravdou. Zaujali ho skôr menšie kluby ako sú Ferencváros Budapešť, Légia Varšava, CSKA Moskva alebo Steaua Bukurešť, ktoré sa pre neho stali z rôznych dôvodov srdcovkami a na balkóne visia len mužstvá či národné vlajky športovcov, ktorých má rád. Veľa z predmetov mu podarovali kamaráti. Vlajok má približne 50 kusov a i keď väčšina z nich sú originály, niektoré z nich upravil podľa svojich predstáv.

IMG_2683_resize

„Každý deň je vždy pre niečo žiť, z čoho sa tešiť. Mne robí radosť, keď môžem touto cestou podporiť svoj obľúbený tím. Niekto by si možno myslel, že fandím tým veľkým a známym klubom, ale mňa skôr bavia také menšie kluby. Okrem veľkých vlajok zbieram aj šály, oblečenie, vlajočky, či dresy. Musím však povedať, že nikdy som nebol v stávkovej kancelárii, pretože hazard ma nikdy nelákal a peniaze som vždy radšej dal do tohto svojho koníčka. Nie je to však nič extrémne, nepreháňam to a nie som žiadny fanatik, ako by si možno niekto myslel,“ dodal Rudolf Palkech.

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články