Connect with us

Aktuality

Začínajú práce na ceste pod Červenou vežou a na Krajinskom moste

Published

on

V piatok 6. septembra ráno začali na ceste pod Červenou vežou osádzať robotníci dopravné značenie upozorňujúce na stavebné práce. Premávka je zatiaľ stále obojsmerná, ale rýchlosť je znížená na 30 km/h. Cestu od Krajinského mosta po križovatku ulíc Bananská Topoľčianska majú opravovať na štyri etapy. Striedavá premávka v jednom pruhu tak nebude v celej dĺžke rekonštrukcie, ale vždy len v konkrétnom úseku.

Rekonštrukcia, ktorú financuje Trnavský samosprávny kraj predovšetkým z fondov Európskej únie, bude stáť viac ako dva milióny eur. Pozostáva z prác na spodnej stavbe Krajinského mosta a opravy cesty popod Červenú vežu. 

Okresný úrad Piešťany schválil čiastočnú uzávierku cesty  vždy v jednom jazdnom pruhu  od 2. septembra do 15. novembra. Dopravné obmedzenia v plnom rozsahu nezačnú platiť hneď a uzávierka rovnako nebude na celom úseku v jednom čase. Práce a obmedzenia budú etapovité, rozdelené na štyri úseky. Doprava bude vedená vo voľnom pruhu, kým v druhom sa bude pracovať. Bude usmerňovaná a riadená prenosným dopravným značením, prenosnou svetelnou signalizáciou a v prípade potreby aj regulovčíkmi dopravy. 

Dopravu priamo na Krajinskom moste by rekonštrukčné práce mali obmedziť minimálne. Podľa vyjadrenia Juraja Marka, riaditeľa Divízie dopravných a inžinierskych stavieb Oblasť juh spoločnosti Swietelsky Slovakia, budú robotníci pri rekonštrukcii čistiť spodnú stavbu mostu vodným lúčom, následne natrú prípadnú obnaženú výstuž a opravia miesta s vypadnutým betónom. Na záver bude nasledovať aplikácia zjednocujúceho farebného náteru.

O zníženie hladiny zatiaľ nepožiadali. Možné bude až po 15. septembri

Práce by sa mali realizovať aj pod úrovňou štandardnej hladiny vody vo Váhu. „Podľa informácii od spoločnosti, ktorá realizuje opravu,  práce na spodnej stavbe mosta budú prebiehať pri zníženej hladine Váhu, čo bude podľa vyjadrení od Slovenského vodohospodárskeho podniku možné až po 15.9. 2019. Práce na Krajinskom moste môžu teda začať až po 15.9., kedy bude možné znížiť hladinu, a to na základe stanoviska SVP. Predloženie požiadavky na zníženie hladiny je plne v kompetencii realizátora rekonštrukcie,“ informoval Jaroslav Vacek z odboru komunikácie TTSK.

Podľa Juraja Marka zo spoločnosti Swietelsky Slovakia pri rokovaniach o znížení hladiny Váhu dostali informáciu, že musí byť zachovaná jej minimálna výška pre potreby atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a tak ako informoval kraj bude možné až po 15. septembri. Firma vraj ešte zvažuje optimálny termín, na kedy jej zníženie naplánovať.

„K rekonštrukcii Krajinského mostu v Piešťanoch prebehli na začiatku roku 2019 rokovania. V tom čase sa hovorilo, že celá rekonštrukcia sa bude vykonávať medzi minimálnou a maximálnou prevádzkovou hladinou (157,10 – 158,10 m.n.m),“ informoval Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku. 

Text a foto: -th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články