Connect with us

Aktuality

Stredoškoláci dnes odštartovali jarné čistenie mesta

Published

on

V utorok 14. marca dopoludnia sa do piešťanských ulíc vybrali prvé skupiny žiakov. V rámci voľnejšieho týždňa budú nematurujúci stredoškoláci zbierať odpad z trávnatých plôch, chodníkov aj okolia škôl. Hromadné čistenie mesta, ktoré organizuje Občianske združenie Sĺňava v spolupráci s Mestom Piešťany a tunajšími školami, bude pokračovať aj budúci týždeň. 

IMG_5402

Harmonogram upratovacích prác

• Utorok, 14. marec

Stredná odborná škola záhradnícka Piešťany
Účasť: 19 žiakov
Lokalita: Okolie školy (Bratislavská cesta)

Stredná odborná škola obchodu a služieb Mojmírova Piešťany
Účasť: 120 žiakov
Lokalita: Pažický cintorín, trávnaté plochy v okolí obchodného reťazca Billa, pozdĺž potoku Dubová smerom k Lodenici

Stredná odborná škola technická Piešťany
Účasť: 100 žiakov
Lokality:
1. Od Krajinského mosta smerom k Lodenici (špic), trávnaté plochy medzi valom a riekou Váh
2. Vážska ulica od Krajinského mosta smerom k autokempingu Lodenica

Stredná priemyselná škola elektrotechnická Piešťany
Účasť: 120 žiakov
Lokality:
1. Malá Vrbina (cestička spájajúca sídlisko Adam Trajan a polikliniku)
2. Rekreačná ulica (od polikliniky okolo hotelov Signál a Harmony po koniec ulice)

IMG_5397

• Streda, 15. marec

Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera Piešťany
Účasť: 300 žiakov
Lokality:
1. Okolie školy a trávnaté plochy v mestskom parku
2. Nábrežie Ivana Krasku od železného mosta na Bodone smerom k Domu umenia (obidve strany valu)
3. Lido (časť za húpacím mostom pri ohniskách)

Stredná odborná škola obchodu a služieb Mojmírova Piešťany
Účasť: 120 žiakov
Lokalita: Od Pažického cintorína (Žilinská cesta) smerom ku kasárňam, popri potoku Dubová cez Vodárenskú ulicu

Stredná priemyselná škola elektrotechnická Piešťany
Účasť: 120 žiakov
Lokalita: Trávnaté plochy na sídlisku Adam Trajan

IMG_5394• Štvrtok, 16. marec

Gymnázium Pierra de Coubertina Piešťany
Účasť: 130 žiakov
Lokalita: Breh rieky Váh zo strany obce Banky – od Krajinského mosta po Ratnovskú zátoku, pozdĺž autokempingu a bývalého kúpaliska Sĺňava

Stredná priemyselná škola elektrotechnická Piešťany
Účasť: 120 žiakov
Lokalita: Trávnaté plochy na sídlisku Juh

IMG_5407

Harmonogram budúcotýždňových upratovacích prác

Utorok, 18. marec – ZŠ F. E. Scherrera
Streda, 19. marec
Štvrtok, 20. marec
– Škola F. E. Scherrera
Piatok, 21. marec
Škola F. E. Scherrera, firma Freundberg
Sobota, 22. marec
– Turisti z TJ Bezovec, veslári, turistický krúžok pri ZŠ Moravany nad Váhom, ZŠ Sokolovce a aktivisti z Považskej Bystrice a Trnavy
Nedeľa, 23. marec
– Individuálne čistenie

IMG_5391

– text a foto: vv, harmonogram: OZ Sĺňava –

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články