Vlna horúčav, ktorá zasiahla naše územie počas posledných dní, si vyžiadala aj svoju daň. V piešťanskej nemocnici ošetrili osem pacientov s ťažkosťami, ktoré spôsobilo počasie a záchranári v Trnavskom kraji od soboty podnikli až 46 výjazdov kvôli kolapsom z tepla.

Našťastie, štatistiky nie sú pre našu lokalitu až také vysoké, a zdá sa, že horúcu vlnu sme dokonca zvládli lepšie ako iné časti Slovenska. „Od soboty do stredy, keď sa teploty na Slovensku pohybovali nad 30 stupňov, sme zaznamenali a ošetrili 634 ľudí, ktorí skolabovali. V Trnavskom kraji ich bolo najmenej – 46. Najviac  kolapsov bolo v Košickom kraji 112,“ uviedol hovorca Záchrannej zdravotnej služby Slovenska Boris Chmel.

V Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch od začiatku mesiaca ošetrili osem pacientov, ktorí následne odišli domov a nemuseli ich hospitalizovať.

Hoci najväčšie horúčavy sú už momentálne za nami, varovanie lekárov, ktoré nám poskytli zástupcovia nemocnice, si môžeme pripomenúť aj do budúcna: Najčastejšie komplikácie, spôsobené nadmerným teplom sú prehriatie a tepelný úpal, obvykle spojené s dehydratáciou a nedostatkom prijímania tekutín.

w_mg_3208

Príznaky:  okrem pocitu horúčavy a smädu je to aj nadmerné potenie spojené so slabosťou a únavou, pocit na zvracanie až zvracanie, bolesti hlavy a svalov, závraty, podráždenosť. Môže dôjsť až k náhlym poruchám vedomia – zvláštne správanie, halucinácie, zmena psychiky, zmätenosť, dezorientácia, dvojité videnie, strata vedomia, poruchy rovnováhy, vyčerpanie, svalové kŕče. V prípade výskytu podobných príznakov treba prerušiť všetky činnosti a vyhľadať prvú pomoc.

Prevencia je klasická, no rozhodne by sme ju nemali podceňovať-  vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu, upraviť režim práce alebo úplne obmedziť fyzickú záťaž, ak je možné, pohybovať sa v klimatizovaných miestnostiach ale najmä PIŤ DOSTATOČNÉ MNOŽSTVO NÁPOJOV (nealkoholických, nie príliš sladkých, s nižším obsahom minerálov ) až do 3 – 4 l denne s prihliadnutím na vykonávané aktivity.

-red-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972