Connect with us

Aktuality

Začalo územné konanie k Plaveckému centru a v súvislosti s ním aj konanie na výrub 330 ks stromov

Published

on

V decembri začalo konanie na umiestnenie stavby Plavecké centrum Piešťany. Zverejnené bolo tesne pred sviatkami. Účastníci môžu podávať námietky do 26. januára. Piešťanská radnica začala tiež so správnym konaním na výrub 330 drevín v lokalite futbalového štadióna v súvislosti s výstavbou plaveckého centra. Podľa prednostky MsÚ Denisy Bartošovej sa týmto konaním budú zaoberať aj poslanci piešťanského mestského zastupiteľstva.

[singlepic id=8889 w=320 h=240 float=left]Starosta obce Banka, ako príslušný správny orgán podľa zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku vydal 14. decembra 2010 oznámenie – verejnú vyhlášku o začatí konania na umiestnenie stavby Plavecké centrum Piešťany, ktoré začalo 9. decembra 2010. Stavebníkom je Mesto Piešťany, zastúpené primátorom. Vo vyhláške je definované, že stavba rieši vybudovanie nového plaveckého centra s krytým bazénom a príslušenstvami. Pozemok, na ktorom má stáť plavecké centrum, susedí s futbalovým ihriskom. V súčasnosti sa na časti pozemku nachádza neudržiavaná trávnatá plocha a náletová zeleň, ostatné plochy slúžia na parkovanie a ako chodníky. Podľa oznámenia sa upúšta od ústneho konania vzhľadom na schválený územný plán Piešťan, známe podmienky výstavby a vzhľadom k tomu, že žiadosť poskytuje dostatočný podklad pre posúdenie stavby. V oznámení sa tiež hovorí o tom, že vzhľadom na veľký počet účastníkov a nezaložené listy vlastníctva sa začatie územného konania vyhlasuje iba verejnou vyhláškou.

Oznámenie bolo vyvesené do úradnej tabule Mesta Piešťany 21. decembra 2010. Účastníci konania môžu uplatniť svoje námietky do 15 dní od termínu doručenia oznámenia, ktorý je stanovený na pätnásty deň od vyvesenia oznámenia, čiže na 5. január 2011. Námietky je teda možné podávať do 26. januára 2010. Prednostka MsÚ v Piešťanoch Deniasa Bartošová pre PNky.sk povedala, že zverejnenie oznámenia tesne pred vianočnými sviatkami je iba náhoda a postupuje sa presne podľa zákonných lehôt a netreba za tým hľadať žiaden úmysel. Do projektovej dokumentácie k výstavbe Plaveckého centra Piešťany je možné nahliadnuť na Obecnom úrade v Banke v čase úradných hodín,teda v pondelok, stredu a piatok od 8.00 do 15.00 hod.

V súvislosti s výstavbou plaveckého centra začalo Mesto Piešťany v decembri aj správne konanie na výrub drevín na parcele č. 5826 v k.ú. Piešťany (futbalový štadión), kde by malo byť vyrúbaných 330 ks stromov v druhovom zložení topoľ, javor, lipa, slivka, čerešňa, hloh, orech, agát, vŕba, hlošina a pajaseň. Podľa našich informácií s takýmto masívnym výrubom nesúhlasí Odbor životného prostredia MsÚ Piešťany a výrazné pripomienky k výrubom má aj Komisia MsZ pre životné prostredie. Podľa informácií od prednostky MsÚ Denisy Bartošovej sa vzhľadom k rozsahu výrubov bude týmto správnym konaním zaoberať aj piešťanské mestské zastupiteľstvo.

Autor: ht

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články