Začalo sa testovanie, je potrebná ohľaduplnosť

Začalo sa testovanie, je potrebná ohľaduplnosť

31. októbra 2020 Off Od PNKYSK

Všetkých 21 odberných miest v Piešťanoch bolo v sobotu 31. októbra ráno otvorených. Ešte pred začiatkom testovania na ochorenie covid-19 sa však pred všetkými tvorili rady a ľudia postupne pribúdali.

„V tejto chvíli máme dostatočné množstvo zdravotníckeho personálu pre obidva dni, pre sobotu aj nedeľu na celé testovanie. Dovoľte, aby som touto cestou poďakoval všetkým zdravotníkom, ktorí prišli,“ povedal primátor Piešťan Peter Jančovič.

Ešte v piatok popoludní zdravotníci v kúpeľnom meste chýbali a otvorenie všetkých odberných miestností nie je samozrejmosťou ani v okolitých okresných mestách. Problém s tým mal napríklad Hlohovec.

Primátor ďalej požiadal ľudí, aby boli navzájom ohľaduplní a dodržiavali odstupy. Vojaci a policajti, ktorí čakajúcich usmerňujú, majú pokyn dávať prednosť zdravotne znevýhodneným. Pred odbernou miestnosťou v Prírodnom kine ich v sobotu ráno bez problémov púšťali.

Odhadovaný počet Piešťancov, ktorí by sa mohli cez víkend prísť dať na ochorenie covid-19 testovať je 19 000. Ide o obyvateľov starších ako 10 a mladších ako 65 rokov. Aj medzi staršími však môžu byť stovky tých, ktorí pracujú alebo z iných dôvodov nemôžu od pondelka nastúpiť do domácej karantény. K tomu je treba prirátať aj ľudí, ktorí sú v Piešťanoch ubytovaní alebo prídu z iných miest a obcí.

Všetky piešťanské odberné miesta sú v sobotu aj v nedeľu otvorené do 22.00 h, pričom posledné stery by mali zdravotníci spraviť do 21.30 h.

Užitočnou pomôckou je web stránka www.somvrade.sk do ktorej môžu ľudia zadávať informácie o počte čakajúcich a pomôcť tak ostatným.

Text a foto: Martin Palkovič