Aktuality

Za zabitie dostali 13 rokov. Súd uznal aj rasový motív

By 14. mája 2012No Comments

Za smrť Andreja Poláka († 63) súd potrestal Františka B. (23) a Petera H. (18) odňatím slobody na 13 rokov. Obžalovaní boli zo zabitia a podnecovania rasovej neznášanlivosti.

[singlepic id=29297 w=320 h=240 float=right]Pojednávanie, na ktorom 14. mája padol rozsudok vyhodnotili, bezpečnostné zložky ako rizikové. Obžalovaných priviedla eskorta, budova bola prísne strážená.

„Okresný súd v Piešťany dnes v trestnej veci Františka B. a spol. vyhlásil rozsudok a odsúdil obžalovaných na trest odňatia slobody v trvaní 13 rokov s maximálnym stupňom stráženia,“ informovala hovorkyňa Krajského súdu Trnava Jana Kondákorová. Rozsudok podľa jej slov nie je právoplatný: „Obaja obžalovaní podali proti rozsudku odvolanie. Prokurátor si lehotu ponechal.“

[singlepic id=29296 w=320 h=240 float=right]Dvaja mladíci z Maduníc mali po vlaňajších Cibuľových slávnostiach napadnúť dôchodcu, ktorý sa vracal domov z obecných osláv. Muž zomrel o dva týždne neskôr na následky brutálneho útoku. Predtým podľa niektorých svedkov obžalovaní vykrikovali rasistické nadávky a vyhrážky. „Náhodou išiel okolo a oni sa vyjadrovali, že všetkých bielych vystrieľajú,“ povedala manželka obete Anna Poláková a dodala: „Chceme spravodlivosť pre všetkých, pre grázlov ako bielych, tak aj Cigáňov.“

František B. a Peter H. na pojednávaní, ktoré sa konalo 11. apríla rasistický motív popreli a tvrdili, že nie sú Rómovia. Z útoku obvinil František B. svojho mladšieho kamaráta. Ten si podľa svojich slov na bitku nespomína. Okresný súd dal obom rovnaký trest 13 rokov odňatia slobody s maximálnym stupňom stráženia.

Informáciu, že ide o prvý prípad na Slovensku, kedy boli z podnecovania rasovej neznášanlivosti obžalovaní Rómovia hovorkyňa Krajského súdu Trnava Jana Kondákorová nepotvrdila.

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972