Connect with us

Aktuality

Za slušné Slovensko sa opäť postavili stovky ľudí a poslali tak odkaz R. Ficovi

Published

on

Slušné Slovensko prišlo v piatok 16. marca na piešťanské Námestie slobody podporiť viac ako 500 ľudí. Oproti predošlým zhromaždeniam sa ich počet opäť zvýšil. Ľudia tak  vyjadrili svoj názor na udalosti predošlých dní na slovenskej politickej scéne, avšak prioritou stretnutie bola stále spomienka na zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú i požiadavka dôsledného vyšetrenia ich násilnej smrti.

Predošlé piatky sa uskutočnila len tichá spomienka. Tento raz organizátori pozvali aj viacerých hostí, aby sa prihovorili zhromaždeniu. Na pódium tak vystúpila učiteľka z piešťanského gymnázia  Ľubica Weismannová Synaková, mladá architektka a laureátka ceny Most 2015 Lívia Gažová, cestovateľ Lukáš Osvald, novinár Denníka N Andrej Sarvaš a tesne pred zhromaždením požiadal organizátorov o možnosť postaviť sa na pódium a prehovoriť tiež výtvarník Peter Kalmus, ktorý je okrem umeleckej tvorby známy tiež tým, že sa snažil pred štyrmi rokmi získať dosť podpisov, aby mohol kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky, ale aj tým, že spolu s Ľubošom Lorezom obliali farbou bustu Vasila Biľaka.

Organizátori zhromaždenia, ktorých na pódiu zastupovala Mária Zelenayová hneď v úvode zdôraznili, že sa nehlásia k žiadnej politickej strane a stoja na námestí hlavne preto, čo sa deje a pre to, že nesmieme dovoliť, aby to, čo sa stalo a to, čo sa deje, pretrvávalo. „Výmena rolí neznamená zmenu politiky. Stále žiadame rovnaké nezávislé vyšetrenie brutálnej vraždy dvoch mladých ľudí. Nesmieme dovoliť, aby sa znovu skutok nestal. Nesmieme dovoliť, aby vo vedení vyšetrovania zostávali ľudia, ktorí majú priame, alebo nepriame spojenie s hlavnými podozrivými z vraždy Jána a Martiny. Tri týždne, sú to už tri týždne od brutálnej vraždy. Nič. Stále nič nenasvedčuje tomu, že sa veci pohnú. Zároveň nesmieme zabudnúť na všetko čo za posledné týždne vyplávalo na povrch,“ povedala Mária Zelenayová. 

Architektka Lívia Gažová, ktorá je držiteľkou ocenenia Most 2015 od Rady mládeže Slovenska, ale aj Ceny primátora za kultúrny počin roka 2016, hovorila o svojom rozhodovaní z pred dvoch rokov, či sa vrátiť po štúdiu späť na Slovensko, alebo ísť inde. Rozhodla sa vrátiť, ale vie porovnávať a vidí kam bola naša krajina a ľudia privedení do akého stavu a apatie. „Dnes, ale vidím niečo osviežujúce – ľudí na zhromaždeniach po celom Slovensku i v zahraničí, ako konečne bojujeme za hodnoty, o ktorých som si myslela, že sa už museli vytratiť. Za čestnosť, záujem, odvahu, rešpekt, dôstojnosť, za schopnosť počúvať. Za podporu médií,transparentnosť, pravdu,“ vyjadrila nádej vo svojom príhovore L. Gažová. Premiérovi odkázala, že nielen prezident môže byť kľudný keďže R. Fico nikam neodchádza, ale i on sám, keďže ani my nikam neodchádzame a chceme byť aktívnymi občanmi tejto krajiny.

Počas vystúpenia Petra Kalmusa padali najostrejšie slová smerom k Robertovi Ficovi a ľuďom okolo neho na najvyšších postoch. Potom čo hovoril o Márii Troškovej ako prostitútke ozvali sa hrubšie výrazy ako reakcia na jej adresu aj z davu. Organizátori tak museli vyzvať účastníkov, aby svoj hnev neventilovali takýmto spôsobom, ale radšej štrnganím kľúčmi. P. Kalmus vyzýval k referendu a predčasným voľbám.

Peter Kalmus

Na záver sa na pódium postavil novinár a zakladateľ OZ Čierne diery, ktoré sa venuje záchrane pamiatok, Andrej Sarvaš. Podľa jeho slov to  vôbec neplánoval vystúpiť, nemám to rád a vôbec nevie rečniť avšak úprimne ho nahnevalo, keď   sa dozvedel, koľko ľudí oslovili organizátori s prosbou o vystúpenie a oni odmietli. „Toto je jeden z dôvodov, prečo sme sa dnes dostali tam, kde sme. Aj v tomto meste, aj v tomto štáte celkovo. Sme akosi a priori vyľakaní a bojazliví a za čo len minimálne výhody sme toho ochotní obetovať neprimerane veľa. Hnev dáme najavo leda tak v krčme alebo na Facebooku. Ideálne anonymne. Až dvaja chladnokrvne zavraždení mladí ľudia pohnú spoločnosťou, a to je hocičo, len nie zdravá miera. Je jasné, že zmeny, ktoré sa aktuálne dejú v politike, nič neriešia. Ale ja tu teraz nebudem vyzývať na predčasné voľby. Z pozície novinára mi to neprináleží a z pozície občana mám podľa mňa naliehavejšiu výzvu. Tá znie úplne jednoducho – starajte sa o to, čo sa deje okolo vás. Bojujte za to, čo vás trápi. Nenechajte sa odbiť prvou prekážkou. A robte to aj v malom, v úplne malom,“ vyzval A. Sarvaš (celý jeho príspevok nájdete tu).

Ďalšie zhromaždenie by sa malo na Námestí slobody uskutočniť opäť o týždeň o 17:00 h.

Text a foto: T. Hudovič

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články