Connect with us

Aktuality

Z Vily Lőger budú apartmánové byty, noví majitelia plánujú investovať dva milióny

Published

on

Vila Lőger bude v budúcnosti slúžiť ako ubytovacie zariadenie, namiesto hotelových izieb však bude k prenájmu ponúkať apartmánové byty. V spodnej časti má pribudnúť kaviareň pre obyvateľov mesta a turistov, zahŕňať má i prechodnú pasáž. Predpokladaná investícia do prestavby a opráv na budove, by sa mala podľa konateľa spoločnosti FENIX DEVELOPMENT Miroslava Boráka, pohybovať približne vo výške 2 miliónov eur. Zariadenie bude do prevádzky uvedené podľa postupu rekonštrukčných prác v priebehu rokov 2017 a 2018.

IMG_9689

„Spodnú časť chceme otvoriť verejnosti a vytvoriť tak jednu z ďalších atrakcií mesta, zaujímavú nielen pre kúpeľných hostí, ale aj pre turistov a obyvateľov Piešťan. Tento priestor bude zahrňovať „stravovací koncept“ – originálnu kaviareň a priechodnú pasáž. Prízemie chceme doplniť o expozíciu a aktivity, ktoré budú chcieť vidieť všetci návštevníci Piešťan. V súčasnej dobe vychádzame z predpokladu, že na prvom a druhom poschodí vytvoríme niekoľko priestorných apartmánov, ktoré budeme prenajímať kúpeľným hosťom, alebo záujemcom o dlhodobý prenájom,“ vyjadril sa k plánom s Vilou Lőger Miroslav Borák, zástupca spoločnosti FENIX DEVELOPMENT Bratislava.

Podľa neho už na práce nechali vypracovať architektonickú štúdiu od architekta Jindřicha Nového, momentálne prebieha výber projekčnej kancelárie. Budova je postupne vypratávaná, zadané už bolo aj vytvorenie statického posudku a pripravované sú čiastočné búracie práce, ktoré majú odstrániť nevyhovujúce a zastaralé konštrukcie. Ako sa vyjadril Miroslav Borák, všetky kroky dôkladne konzultujú s Krajským pamiatkovým úradom v Trnave.

hotelzahrada

Noví majitelia už majú skúsenosti s prevádzkovaním wellness hotela Augustiniánsky dom v Luhačoviciach, na ktorom tiež iniciovali výraznú a rozsiahlu rekonštrukciu. V hoteli ponúkajú možnosti relaxácie a oddychu, ktorý poskytuje aj Záhrada šiestich zmyslov. I keď v Piešťanoch sa rozhodli zvoliť apartmánové bývanie, spoločným menovateľom oboch zariadení bude „stravovací koncept“. Ten má ponúknuť vždy niečo dobré a originálne na jedenie i pitie, v spojení s inšpirujúcim a zaujímavým interiérom.

„Hoci sú si oba historické domy na prvý poľad podobné, tak predsalen ide o úplne iný projekt. Vila Löger se nachádza v centre mesta pri hlavnej turistickej trase. Naviac Piešťany majú vo všeobecnosti inú cieľovú skupinu. Čo se týka zloženia klientov, do nášho wellness hotelu v Luhačoviciach chodí 90% českých a slovenských turistov. V Piešťanoch cez 70%  tvoria zahraniční hostia,“ upresňuje Miroslav Borák s tým, že prenájom apartmánov je tiež iný koncept ako prevádzka ubytovacieho zariadenia.

piestany-centrum-titlDôvody kúpy objasňuje takto: „Určite to bola poloha objektu – genius loci, architektúra a vízia premeny tohto schátraného objektu na prestížny dom, ktorý bude slúžiť obyvateľom mesta i turistom. K tomuto miestu mám vzťah, od malička sme do Piešťan jazdili na výlety. Súčasne to vnímame ako akýsi most k našim ďalším podnikateľským aktivitám smerujúcim na Slovensko.“

Investície do rekonštrukcie sú podľa M. Boráka len odhadované, lebo nevedia, čo ich prekvapí. „Zo skúseností, ktoré mám, sa vždy pri rekonštrukcii objavia náklady naviac. Zrejme však pôjde o čiastku okolo dvoch miliónov eur.“

Apartmánový komplex plánujú otvoriť čo najskôr. „Budeme sa snažiť tento dom dať do prevádzky čo najskôr, ale aj tak to bude trvať niekoľko rokov. Odhadujeme, že v prevádzke by mohol byť okolo roku 2017/2018. Ubytovacia kapacita v podobe apartmánov by mala byť medzi siedmimi až deviatimi priestornými apartmánmi,“ doplnil pre PNky zástupca spoločnosti.

Vila Löger ako hrázdená stavba, pochádzajúca od neznámeho autora, reprezentuje romantický tzv. kúpeľný štýl posledných decénií devätnásteho storočia. Je pozostatkom malebnej, romantickej zástavby voľakedajšieho Kráľovského riadku. Pôvabný arkier na hlavnom priečelí je najstarším dochovaným arkierom v Piešťanoch. Hoci nebola vyhlásená štátom za kultúrnu pamiatku, je súčasťou pamiatkovej zóny mesta a v roku 2009 bola zapísaná do piešťanského Zoznamu pamätihodností ako architektonická pamiatka.

-lt-, Zdroj: www.piestany.sk, foto: archív, augustian.cz

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články