Connect with us

Aktuality

Z viac ako 10-tisíc dotazníkov prieskumu MAD sa nevrátilo ani 100

Published

on

Súčasťou Projektu optimalizácie mestskej autobusovej dopravy, ktorý sa aktuálne rieši v Piešťanoch, bol v uplynulých dňoch aj anketový dotazník dopravno-sociologického prieskumu. Ten dodala spoločnosť Ecoten a o jeho distribúciu a následný zber sa malo postarať Mesto Piešťany, ktoré si objednalo doručenie dotazníkov do schránok u Slovenskej pošty. Dotazníkov malo byť distribuovaných viac ako 10-tisíc. Množstvo obyvateľov sa sťažovalo, že im žiaden dotazník nebol doručený. Do 2. februára sa vrátilo späť minimum dotazníkov, nebolo ich ani 100.

V zmysle uzavretej zmluvy mal spracovateľ optimalizácie dodať dotazník a radnica mala zabezpečiť jeho distribúciu napríklad prostredníctvom svojho periodika. Noviny Radnica informuje tento rok ešte nevyšli. Podľa vyjadrenia referentky dopravy oddelenia stavebných služieb  a rozvoja mesta Beaty Palkechovej na februárovom rokovaní MsZ, kde sa o tejto téme tiež diskutovalo, si Mesto Piešťany objednalo distribúciu dotazníkov do schránok prostredníctvom Slovenskej pošty. Tým malo byť zabezpečené, že dotazník dostane každá domácnosť. Potom čo ich 22. januára časť domácností dostala, sa však množstvo ľudí sťažovalo, že im nič doručené nebolo. Mesto doručenie následne reklamovalo o Slovenskej pošty.

Spôsob realizácie prieskumu sa nepáčil pri diskusii na MsZ poslancovi Petrovi Trembošovi (nezávislý – klub SpP). Konštatoval, že mu chýbala predovšetkým informačná kampaň, ktorá by ľudí pripravila na to, že sa realizuje nejaký prieskum a vysvetlila jeho dôležitosť pre optimalizáciou mestskej autobusovej dopravy. Žiadal aby sa v tejto veci zjednala náprava. Jeho slovám dala za pravdu aj informácia, ktorá odznela z úst referentky, že naspäť sa vrátilo 97 dotazníkov a online formulár vyplnilo 240 ľudí. Podľa Beaty Palkechovej bude Mesto Piešťany rokovať s dodávateľom optimalizácie ako situáciu vyriešiť.

Vít Jánoš z ČVUT Praha, ktorá spolupracuje s dodávateľom optimalizácie pre Mesto Piešťany, pred pár dňami pre pnky.sk povedal: „Očekáváme, že dostaneme alespoň 400 vyplněných dotazníků (online i papírové) – samozřejmě, že čím více jich bude, tím lépe (je nutné počítat s tím, že běžná chybovost u vyplněných dotazníků činí cca 30%), protože tím přesnější bude statistický vzorek, ze kterého odvodíme možné změny a dopady při změně městské autobusové dopravy.“ Výsledky anketového dopravno sociologického prieskumu slúžia na modelovanie a určenie možného vývoja dopytu pri zmene ponuky MAD.

„Důvodem realizace tohto průzkumu je zjišťování obecné mobility obyvatel Piešťan a jejich přepravního chování i mimo systém MHD (tj. počet cest, preference volby dopravního prostředku…). Dotazník jsme připravovali s předpokladem, že bude distribuován přibližně 15.1. nebo 16.1., čemuž odpovídá i doporučené datum pro vyplnění (23.1.). Struktura dotazů je odvozena z obvyklých mobilitních průzkumů (např. Mobilität in Städten nebo průzkum mobility pro Dopravný model SR), ale je uzpůsoben tak, aby příliš nezatížil respondenta. Hlavním smyslem je zjistit, kolik cest a jaké cesty (podle účelu) lidé ve městě vykonají za jeden typický pracovní den (úterý / středa / čtvrtek, které nejsou svátkem), přičemž konkrétní datum 23.1. jsme v dotazníku určili proto, abychom měli všechna data vztažná a souměřitelná ideálně k jednomu časovému okamžiku. Z otázek zjistíme nejen počet cest, strukturu cest a volbu dopravního prostředku u těch, co někam cestují, ale i počet těch, kteří nikam necestují (jsou nemocní, po celý den doma, na dovolené apod. – tj. je důležité, aby cesty vyplnili i ti, co nikam nejeli, co nepoužívají MHD… zkrátka co nejširší vzorek obyvatel,“ vyvetlil Vít Jánoš.

Spolu s anketovým dotazníkovým dopravno-sociologickým prieskumom sa realizoval aj smerový prieskum MAD. Ten bol zameraný na obsadenosť spojov, nástup a výstup odrážajúci reprezentatívnu vzorku využívania MAD pri súčasnej reálnej prevádzke. „Při tomto průzkumu jsou sčítány nejenom osoby, ale i kočárky / lidé se sníženou pohyblivostí. K tomuto průzkumu není zapotřebí žádná aktivní spolupráce cestujících,“ povedal V. Jánoš na margo prieskumu, ktorý realizovali „ščítači“ priamo v autobusoch od 25. do 29. januára.

Text a foto: -th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články