Connect with us

Aktuality

Z piliera hate Sĺňavy strieka voda, v krátkodobom horizonte to vraj nie je nebezpečné

Published

on

Pred pár dňami sme dostali do redakcie fotografie od našej čitateľky, ktorá si pri prechádzke všimla, ako z piateho piliera  sĺňavskej hate strieka voda. Na príčiny a riziká sme sa pýtali na Slovenskom vodohospodárskom podniku, ktorý je správcom zariadenia. Podľa vyjadrenia hovorcu  priesak nemá v krátkodobom horizonte fatálny vplyv na zníženie stability hate.

hat slnava

„Hať Drahovce je z hľadiska geologickej skladby podložia konštrukčne riešená ako súbor rámových čiastkových betónových konštrukcií, navzájom predeľovaných práve v pilieroch. Hať teda tvorí 6 takýchto rámových konštrukcií. Priesak cez 5-ty pilier sa objavil v priebehu roku 2010. Primárnou príčinou sa nám javilo poškodené tesnenie, ktoré bolo do príslušnej dilatácie osadené počas výstavby hate v 50-tych rokoch minulého storočia,“ informoval Ľuboš Krno, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Existujúci priesak podľa vyjadrení kompetentných samozrejme nie je štandardný stav. Priesaky sa v minulosti sporadicky objavovali aj cez dilatácie ďalších pilierov, ale vplyvom unášaných splavenín a naplavenín v priesakovej vode dochádzalo k samovoľnému utesňovaniu dilatácie.

„Je však potrebné zdôrazniť, že existencia uvedeného priesaku nemá v krátkodobom horizonte fatálny vplyv na zníženie stability hate a tým na prípadné ohrozenie bezpečnosti vodnej stavby, avšak počas dlhodobejšej existencie a najmä počas zimného obdobia by mohla spôsobovať poškodzovanie betónovej konštrukcie v oblasti priesakových ciest a dilatácie (zvetrávanie s následným zväčšovaním priesakovej cesty) a urýchľovanie starnutia konštrukcie,“ konštatuje Ľ. Krno.

hat slnava 1

Vodohospodári v októbri 2012 zabezpečovali utesnenie dilatácie za pomoci potápačov z návodnej strany a predovšetkým z revíznej šachty, situovanej na návodnej strane piliera. Po týchto utesňovacích prácach sa priesaky úplne eliminovali, ale zhruba po roku, sa počas nízkych teplôt priesak opäť obnovil, aj keď v menšej miere.

„V minulom roku nastala zaujímavá situácia, ktorá pozmenila celkovú koncepciu riešenia priesaku. Totiž, počas realizácie protikoróznych náterov hradiacej konštrukcie 5-teho poľa bol vytvorený tzv. suchý dok – zahradenie vtoku provizórnym hradením a v tomto období sa priesak úplne stratil. Objavil sa potom až počas postupného zavodňovania tzv. suchého doku. Z uvedených poznatkov nám teda vyplynulo, že rozhodujúci zdroj priesakovej vody do pozdĺžnej dilatácie je situovaný v priestore medzi provizórnym hradením a hradiacou konštrukciou 5-teho haťového poľa. Príčinou priesaku môžu byť jednak pracovné škáry v betónovej konštrukcií piliera, ale vzhľadom na vizuálnu veľkosť priesaku, môžu byť zdrojom aj poškodené betónové zálievky oceľového štítu, po ktorom sa pohybujú bočné tesnenia hradiacej konštrukcie hate. V roku 2015 je do plánu činnosti odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Piešťany zahrnutý aj komplexný prieskum betónovej konštrukcie spomínaného medzipriestoru s realizáciou potrebných sanačných prác na utesnenie priesakových ciest. Takže Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. vie o tejto poruche, ide však o problém, ktorý neohrozuje ani neobmedzuje prevádzku hate a súčasne je naplánovaný na riešenie v ďalšom období,“ uzavrel Ľuboš Krno.

-red- Foto: Miriam Janečková

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články