Hudobný nástroj má centru Piešťan dodať nový rozmer. Zahrať si na ňom bude  môcť každý. Projekt Klavír pre všetkých realizuje OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Do užívania ho odovzdajú už vo štvrtok 24. júla o 17.00 h. Ako prví sa na ňom predstavia piešťanskí umelci – Ján Rau a Tomáš Gajlík.

klavir

S nápadom umiestniť piano aj v Piešťanoch prišla Lívia Gažová z občianskeho združenia Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Jeho zástupcovia požiadali o spoluprácu v zabezpečení miesta pre klavír samosprávu a dostali kladnú odpoveď. Klavír postavia na pešiu zónu pred kníhkupectvo Centru knihy. Jeho majiteľka Miroslava Gajdošíková sa postará o technické zabezpečenie prevádzky hudobného nástroja.

Aktivisti odovzdajú klavír do užívania širokej verejnosti vo štvrtok. Pri tejto príležitosti zaznejú jazzové improvizácie v podaní Tomáša Gajlíka, absolventa prestížnej jazzovej univerzity v rakúskom Grazi. Ďalším piešťanským hudobníkom, ktorý vo štvrtok zahrá na klavíri v centre mesta je Ján Rau. Študent žilinského konzervatória si vybral skladby od svojho obľúbeného S. V. Rachmaninova.

Skúsenosti z iných miest dokazujú, že hudobný nástroj voľne prístupný verejnosti, dokáže zlepšiť atmosféru okolitého priestoru. Takmer 90-ročný nástroj bude v noci zakrytý, aby ho nepoškodili vandali. Plachtový obal ho ochráni aj pred nepriaznivým počasím. Náklady na realizáciu tohto projektu hradila piešťanská firma Respect Slovakia a podieľali sa tiež spoločnosti Rink, Classic a Schlosser. Partnerom projektu je Mesto Piešťany.

Text a foto: TS

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972