V Balneologickom múzeu Imricha Wintera došlo v sobotu 26. novembra popoludní ku krádeži vzácneho 1800-ročného prsteňa. cena odcudzeného exponátu by sa mala pohybovať okolo 150 000 eur. Informácie priniesola RTVS a Piešťanský týždeň odvolávajúc sa na Krajskú policajnú hovorkyňu Máriu Linkešovú.

Tesne pred záverečnou vošli do priestorov múzea v mestskom parku dvaja muži, ktorí násilím otvorili vitrínu s unikátnym prsteňom a ďalšími striebornými a pozlátenými sponami. Zamestnanec múzea sa snažil krádeži zabrániť, ale muži ho odsotili a ušli. Pátra po nich polícia. Podľa správy RVTS ponúka múzeum za informácie vedúce k dolapeniu či získaniu ukradnutých predmetov ponúka odmenu.

Jedinečný, bohato zdobený zlatý prsteň, pochádzajúci z hrobu mladej ženy v obci Krakovany – Stráže, ktorý odborníci datujú na koniec tretieho až začiatok štvrtého storočia nášho letopočtu, vystavili v Balneologickom múzeum začiatkom februára tohto roka. Hroby objavili robotníci pri ťažbe hliny ešte v tridsiatych rokoch minulého storočia. Niektoré zo šperkov, ktoré obsahovali, sa však záhadne „stratili“. Unikátny zlatý prsteň sa tak až po dlhých rokoch vďaka iniciatíve riaditeľa múzea Vladimíra Krupu vrátil k ostatným nálezom, keď ho múzeum kúpilo za pomoci sponzorov a dotácie.

Prsteň je unikátny nielen svojím bohatým zdobením, ale aj tým, že z tejto doby pochádza len málo zlatých šperkov a okrem toho nepatrí k ďalším rímskym predmetom, ktoré boli v hrobe nájdené. „Ani z rímskeho prostredia sa ich veľa nezachovalo a väčšina šperkov je napríklad z bronzu či striebra, zlatých je málo. Ide len o druhý známy zlatý predmet z týchto hrobov. V roku 1939 bol totiž objavený druhý hrob, ktorý bol ešte bohatší,“ dopĺňa riaditeľ múzea. Podobne honosné prstene boli u nás nájdené len vo veľmi bohato vybavenom hrobe na východe Slovenska.

-red- Foto: Eva Drobná-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972