Most pre chodcov a cyklistov cez rieku Váh, možno čoskoro zbúrajú. Vznikla preto iniciatíva, ktorej cieľom je Brunovskú lávku zachovať.

Neďaleko Vážskej cyklomagistrály medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom je jednoduchá lávka, po ktorej si krátia cestu nielen obyvatelia okolitých obcí. Vďaka rozmachu cyklistickej dopravy pripravuje výstavbu lávky cez Váh financovanú z eurofondov o niekoľko desiatok kilometrov nižšie obec Madunice, tej Brunovskej však v blízkej budúcnosti hrozí zbúranie.

Na sociálnej sieti Facebook preto vznikla iniciatíva, ktorej cieľom je jej obnova. Ide o reakciu na stanovisko Slovenského vodohospodárskeho podniku, v ktorom sa píše, že lávka je v havarijnom stave.

Od októbra bola preto na oboch jej stranách zábrana, aktuálne je už iba na jednej a nie je ju ťažké podliezť. Problém s tým majú cyklisti, ale napriek tomu ju aj naďalej využívajú.

Dôvodom uzavretia je „súčasný technický stav, ktorý bráni bezpečnému užívaniu lávky z pohľadu bezpečnosti osôb pohybujúcich sa po lávke,“ píše vo svojom stanovisku Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Stavba vyžaduje rekonštrukciu, na ktorú nie sú v rozpočte tejto štátnej firmy finančné prostriedky.

SVP preto oznámil, že v decembri plánuje demonbtovať oceľové schodisko vedúce k lávke, bez ktorého už nebude jej využívanie možné. Obce Brunovce, Horná Streda, Lúka a Považany vyzýva, aby si lávku zobrali do správy. V opačnom prípade ju čaká asanácia.

Text a foto: Martin Palkovič

About PNKYSK

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972