Aktuality

Vzácny orol kráľovský blízko sídliska Adam Trajan

By 13. júna 2012No Comments

Ohrozeného dravca sa podarilo odfotiť na poli hneď za železničnou traťou. Zrejme tam ulovil zajaca a hodnú chvíľu sa ním kŕmil. Neskôr odletel smerom k diaľnici.

[singlepic id=31272 w=320 h=240 float=left]Orla kráľovského na fotografii identifikoval odborník na vtáctvo okolia Piešťan a šéfredaktor časopisu Revue Piešťany Kornel Duffek: „Na 99 % je to orol kráľovský. Hniezdi v Považskom Inovci a v posledných rokoch stále viac zostupuje do údolia Váhu. Pred piatimi rokmi sme o tomto orlovi písali.“

Druh odfoteného dravca určil rovnako aj Tibor Šnajdár zo spoločnosti na záchranu zranených a osirelých voľne žijúcich zvierat Havran, ktorá sídli v Ratnovciach: „Jeho výskyt a lov v nížinách je normálny. V okolí Piešťan, v okruhu asi 30 km hniezdi už mnoho rokov niekoľko párov, je to dané každoročnou intenzívnou ochranou a monitoringom.“

Článok ornitológa Pavla Kanuščáka s názvom Orol kráľovský v okolí Piešťan vyšiel v jesennom vydaní Revue Piešťany v roku 2007. „Medzi orlami žijúcimi na Slovensku patrí orol kráľovský nielen k najväčším, ale aj k najkrajšie zafarbeným. Samec a samica v dospelom operení sú na brušnej a chrbtovej strane čiernohnedé, majú hrdzavú hlavu a na lopatkách im vynikajú veľké biele škvrny. Podľa tohto zafarbenia sa dospelé vtáky dajú ľahko identifikovať,“ píše Pavel Kanuščák na úvod. Ďalej uvádza, že v poslednom období sa tento druh čoraz častejšie vyskytuje v otvorenej poľnohospodárskej krajine a to na západnom aj východnom Slovensku.

[singlepic id=31271 w=320 h=240 float=left]Napriek stúpajúcemu počtu jedincov patrí orol kráľovský aj naďalej medzi ohrozené druhy. Počet u nás hniezdiacich párov je podľa internetového Atlasu vtákov Slovenska 35 až 40, v celej Európe žije menej než 1 400 párov. Podľa týchto čísel je oveľa vzácnejší ako jeho laickej verejnosti viac známy príbuzný orol skalný.

Vzácne dravce ohrozujú najmä stĺpy vysokého napätia. Nájdu sa aj surovci, ktorí tieto zvieratá trávia alebo strieľajú.

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972