Aktuality

Vyťaženú sanitku musela zastaviť polícia

By 24. júla 201325 júla, 2013No Comments

Podľa záchranárov bola žena, ktorá prežila zrážku s autobusom, v sanitke 11 minút po nahlásení nehody. Svedkovia hovoria, že to trvalo dvakrát toľko. Nehoda sa stala dnes predpoludním neďaleko nemocnice.

[singlepic id=2860 w=320 h=240 float=left]Podľa policajnej správy smeroval autobus prímestskej linky na Krajinský most. „Pri prechádzaní cez kruhový objazd vošla do jeho jazdnej dráhy chodkyňa tlačiaca bicykel,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová. Po zrážke utrpela 69-ročná žena zranenia, ktorých rozsah ešte nie je presne známy.

Svedkovia nehody okamžite volali rýchlu lekársku pomoc a poskytli zranenej základné ošetrenie. Čakanie na sanitku sa im však zdalo príliš dlhé. „Obidve posádky v Piešťanoch boli v čase, keď sa stala nehoda na výjazdoch, jedna pri poruche vedomia a druhá pri kolapsovom stave a sťaženom dýchaní, čiže ošetrovali a nemohli prerušiť ošetrenie a nechať pacientov len tak,“ uviedol Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. K prípadu preto poslali sanitku z Veľkých Ripňian.

Medzičasom však privolaní policajti zastavili sanitku náhodne prechádzajúcu okolo miesta nehody. Jej posádka poskytla zranenej žene pomoc a odviezla ju do nemocnice. „Takže tá urobila niečo naviac, čo sa bežne nerobí, a ľudia by mali skôr tento krok oceniť, keďže mala v sanitke človeka so zdravotnými problémami, ktorý na to mohol doplatiť.“ pokračoval hovorca a dodal: „V sanitke mali pani o 11:46 h, čiže za 11 minút od nahlásenia, čo je presne priemerný dojazdový čas ambulancií k pacientovi na Slovensku.“

V Piešťanoch sú dve posádky záchrannej zdravotnej služby – ambulancia Rýchlej lekárskej pomoci a ambulancia Rýchlej zdravotnej pomoci. Podobne ako vo väčšine slovenských miest ani u nás nesídlia v nemocnici.

Ku konkrétnym prípadom vždy operačné stredisko pošle najbližšiu voľnú posádku. Tie nemôžu prerušiť ošetrovanie alebo prevoz iného pacienta a prijať výzvu na iný zásah. Lehota dojazdu k pacientovi nie je stanovená zákonom.

Polícia v súvislosti s touto nehodou upozorňuje: „Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť.“

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: Tomáš Hudcovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972