Connect with us

Aktuality

Vyšlo nové číslo Radnica informuje, obsah po prvý raz spolutvorila aj redakčná rada

Published

on

Úvodné tohtoročné vydanie mestského spravodajcu Radnica informuje vyšlo po prvý raz už v spolupráci s novou redakčnou radou. Jej vytvorenie iniciovali poslanci mestského zastupiteľstva v minulom roku, a tak po niekoľkých mesiacoch prípravy a schválení štatútu tak od nového roku pracuje na obsahu aj sedemčlenná rada na čele s primátorom. Členovia do januárového čísla prispeli tiež niekoľkými článkami.

radnica informuje č. 1-2016-page-001Zodpovednou redaktorkou Radnice je stále hovorkyňa úradu Eva Bereczová. V novovytvorenej redakčnej rade sedia títo členovia: Miloš Tamajka za Mesto Piešťany,  poslanec  Andrej Klapica (KDH), zástupkyňa mládežníckych organizácií Adela Müllerová, nezávislá žurnalistka Iveta Pospíšilová, Jiří Rais zo Seniorského parlamentu, Ján Šicko za Radu seniorov a poslanec Peter Tremboš (nezávislý – Klub Spoločne pre Piešťany). V rade podľa štatútu, ktorí schválili poslanci, pracujú dobrovoľne bez nároku na odmenu. Januárové číslo mestského spravodajcu distribuoval úrad do schránok koncom mesiaca. Ak ste ho do dnešného dňa nedostali, môžete distribúciu reklamovať na mailovej adrese: eva.bereczova@piestany.sk,  vyzdvihnúť si noviny v tlačenej podobe v schránke na Námestí SNP alebo stiahnuť v internetovej verzii tu.

 

Radnica informuje 1/2016 má štyri strany obsahu, hneď na prvej nájdu čitatelia Editoriál primátora Miloša Tamajku, v ktorom uvádza aj odpočet svojho roku vo funkcii, ďalej termíny pre daňovníkov ale tiež informáciu o zasadnutiach Mestského zastupiteľstva (tu došlo po uzávierke k zmene vo februári, kde sa posunulo na 18.2.). Na strane dva opäť vyzýva hovorkyňa mesta Eva Bereczová Piešťancov, aby bojovali za detské ihrisko od firmy Lidl, miesto dostali aj pozvánky na stretnutie občanov s primátorom v piatok 5. februára či s členmi mestského zastupiteľstva v poslaneckej kancelárii. K členom klubu Spoločne pre Piešťany pridali aj ďalší poslanci a poslanecká kancelária tak bude otvorená nielen v stredu ale aj v iné dni podľa zverejneného rozpisu.
radnica informuje č. 1-2016-page-002

Dozviete sa tiež, že Piešťancov je z roka na rok menej a k 1. januáru 2016 mesto eviduje spolu 28 486 obyvateľov.  Ďalšou informáciou sú úradné hodiny Klientskeho centra MsÚ.

Na tretej strane dostali priestor aj členovia redakčnej rady. Svojimi článkami tak prispeli  Peter Tremboš, ktorý sa v príspevku Pripravujú plán rozvoja mesta venuje tvorbe Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Piešťany na roku 2015 -2025, ďalej Adela Müllerová, zasa vo svojom článku Aký bol Nový rok v Piešťanoch? hodnotí atmosféru Silvestra, ale apeluje aj na účastníkov, aby po sebe upratali.radnica informuje č. 1-2016-page-003

Jiří Rais je autorom článku Novinky v našich/vašich novinách, kde si zaspomínal na históriu vzniku mestského spravodajcu, ale informoval aj o pripravovaných novotách pri jeho tvorbe.

Do obsahu sa dostal aj zápisník Z činnosti mestskej polície od zástupcu náčelníka MsP Petra Gogola, informácia o Poradovníku na nájomné byty poďakovanie klientov ZSS DOMUM. 

radnica informuje č. 1-2016-page-004

 

Posledná strana Radnice patrí životu v meste, dominuje jej Kultúrny kalendár na mesiac Február, v ktorom sú aktuálne informácie o kultúrnych, ale aj spoločenských a športových podujatiach, organizovaných nielen mestskými organizáciami. Obyvatelia sa tiež dozvedia, termíny oceňovania osobností Cenou primátora v oblasti kultúrnej, sociálnej alebo enviromentálnej, ďalej titulom Športovec roka 2015 a Pedagógov, na ktorých sa nezabúda.

 

-ad-, Zdroj: www.piestany.sk

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články