Connect with us

Aktuality

Výskumno-vývojové centrum prináša nové riešenia

Published

on

Pred  nenápadnou budovou v priemyselnom parku, vzdialenom pár kilometrov od Piešťan je  umiestnená veľká tabuľa s hviezdičkami  EU a názvom projektu:  Výskumno-vývojové centrum pre pokročilé rtg technológie. „O čo tu vlastne naozaj ide?“ uvažujem, keď otváram dvere a až postupne zisťujem, že o čosi VEĽKÉ.

P1020957

REKLAMA

kia akcia

Nachádzam sa na mieste  vzniku a realizácie vedeckého Centra, ktoré by  mohlo s  „nano-rtg-techno“ projektom, teda  s nanotechnológiou  pre rtg optiku zaujať celý vedecký svet. Keďže moje technické zručnosti dosahujú maximálne po užívanie počítača, zdá sa mi skoro nepredstaviteľné, že sa  niekto dopracuje k myšlienke  a vedeckému riešeniu, ako vymodelovať či opracovať dokonalé polovodičové kryštály, ktorými sa dajú upravovať vlastnosti rontgenového žiarenia pre priemyselné  rontgeny alebo medicínske aplikácie.

P1020970

A to  je iba jeden zo smerov, ktorými sa  vedecký projekt uberá.  Zjednodušene povedané –  jeho ťažiskom je výskum  a  vývoj nanotechnológie  pre RTG zobrazovanie a difraktometriu (meranie). Veľa mi to však aj tak nehovorí…

P1020990Projektová manažérka Zita Bruncková, ktorá ma centrom prevádza, súhlasne prikyvuje. „Ja som ekonómka, tiež som kedysi netušila, že budem  niekedy manažérsky  zriaďovať vedecké centrum. “  Napriek tomu mi zanietene vysvetľuje podrobnosti a vidno, že vedecké ani vizionárske myslenie jej rozhodne nie je vzdialené. „Áno, aj o to  ide,“ tvrdí, „aby sa vo vedeckom centre vytvoril tím ľudí, ktorí dokážu myslieť ako vedci a hľadieť dopredu.“ Samozrejme, že centrum si vyžaduje oveľa viac ako len myšlienky a vzdelaných odborníkov. Unikátna technológia  potrebuje špičkové prístroje, vysoko kvalitný materiál, dôraz na detail a čistotu prostredia.  Tu sa naozaj zídu peniaze z Únie, hoci financie vložili do projektu aj jeho  partneri a  štát.

Tím, ktorý za týmto výnimočným slovenským projektom stojí, vzišiel z vedeckého prostredia.  Na rozdiel od nás laikov vie, čo robí a prečo. Hlavným partnerom a nositeľom zmluvy o zriadení centra  je piešťanská firma Integra TDS, s.r.o.  a jej konateľ, dlhoročný vedecký pracovník Dušan Korytár. Ďalšími dvomi partnermi projektu sú riešitelia z akademickej oblasti – z  Fyzikálneho ústavu SAV  a  Elektrotechnického ústavu SAV.  Jedným miestom realizácie  uvedeného vedeckého projektu je prevádzková budova Integry TDS v Krakovanoch a druhé sa nachádza v Spoločnom pracovisku FÚ SAV a ELÚ SAV v Piešťanoch na Vrbovskej  ceste.

P1020958

Jedným z momentov ich spoločnej vízie a práce je aj spolupráca s medzinárodnými  vedeckými centrami, firmami,  podnikateľmi, vývojármi, výrobcami na celom svete, ale  tiež účasť na vzdelávaní  mladej generácie. „Pre študentov, vysokoškolákov až po doktorandov, bude naše centrum demonštračným pracoviskom,“ vysvetľuje Z. Bruncková. Študenti dostanú možnosť stretnúť sa s najnovšími poznatkami z oblasti röntgenovej optiky a technológií opracovania kryštálov  a iných materiálov.

P1020962

„Vedci z Fyzikálneho ústavu SAV napríklad skúmajú  fyzikálne vlastnosti  opracovávaných kryštálov, ich štruktúru v nanometrovej oblasti, správanie a podobne.  Riešitelia z Elektrotechnického ústavu SAV  zasa pracujú na optických komponentoch  a  rtg kamere,“ upresňuje projektová manažérka a vedie ma k stroju, ktorý je dôležitým pre pracovisko Integry. Ide o CNC nanoobrábacie centrum Nanotech 350 FG, dovezené z USA. Jeho obsluhujúci programátor a operátor  Marek Mikloška vysvetľuje, ako sa ním napríklad  obrábajú ultra presné povrchy  kryštálov a iných materiálov.

P1020979

Po naprogramovaní stroja  je možné dosiahnuť   ultrapresné brúsenie a využitie  nanotechnológie, ktorej sa venuje aj  piešťanský projekt. Tá  má naozaj široké možnosti použitia. „Využíva sa  nielen   na výrobu špecializovaných  prístrojov, ale aj predmetov  každodenného používania ako kamery, tablety, smartfóny, pacemakery, atramentové tlačiarne, vstrekovanie paliva v motoroch,  a tiež pre  letecký  priemysel  či biológiu,“  upresňuje  M. Mikloška.

P1020964

Zita Bruncková hovorí, že o výsledky ich práce už prejavili záujem i medzinárodné firmy. „Pre všetkých záujemcov o spoluprácu sme zriadili na webovej stránke Kontaktný bod pre styk s priemyslom.“ Verí, že v budúcnosti  nadviažu spoluprácu aj s výrobcami  zdravotníckej techniky. Ďalej konštatuje, že v súvislosti s očakávaným prístupom SR do ESA ( do Európskej vesmírnej   agentúry) ponúkla  firma  jej európskym členom  svoje technologické možnosti, v snahe dostať sa do tohto vesmírneho  projektu.

phoca_thumb_l_2

Ak by ste mali aj vy záujem, zoznámiť sa s činnosťou týchto vedcov  a chceli  by ste si pozrieť zblízka pracoviská realizácie projektu centra, budete mať možnosť  dňa 5. novembra 2014  od 9,30 hod., kedy sa uskutoční  Deň otvorených dverí pre verejnosť  v Spoločnom pracovisku FÚ  a ELÚ SAV na Vrbovskej ceste v Piešťanoch a v prevádzkových  priestoroch Integry, TDS, s.r.o.,  v  Krakovanoch na Železničnej ulici.

Viac informácií nájdete čoskoro aj na portáli PNky.

(Text a foto: A. Drahovská, Integra TDS)

REKLAMA

barmanka

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články