Connect with us

Aktuality

Výskumníci predstavili fascinujúce vplyvy rastlín

Published

on

Deň fascinácie rastlinami zorganizovali v stredu 20. mája piešťanskí výskumníci z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra Výskumného ústavu rastlinnej výroby (NPPC VÚRV) už po druhý krát na svojej pôde. V rámci podujatia zasadili málo známy stromček mišpuľu a v stanoviskách, rozmiestnených po celom ústave, predstavili fascinujúci vplyv rastlinnej ríše – stromov, byliniek, semienok, ba aj „buriny“ pre našu výživu i zdravie.

IMG_5118

Celonárodným koordinátorom sa stala výskumníčka Michaela Havrlentová z piešťanského VÚRV, ktorá vysvetlila, že Slovensko sa pripojilo k tomuto medzinárodnému projektu po druhý krát. Začal sa v Poľsku, rýchlo sa rozrástol do 55 krajín, a dohromady sa v rámci neho koná v tomto roku vo svete až 950 podujatí. „Na Slovensku sa zapojilo päť organizácií a v priebehu mája robíme 11 akcií,“ doplnila.  Ich cieľom je podľa nej najmä pripomínať, aké sú rastliny pre náš život potrebné, ale i fascinujúce.

IMG_5119

IMG_5145

Po úvodných slovách riaditeľa Pavla Hauptovogela, zástupkyne NPPC Dany Peškovičovej a prednostky Mestského úradu v Piešťanoch Dášy Rehákovej, boli hostia a prví návštevníci svedkami zasadenia netradičného  stromčeka mišpule. Ako povedala  koordinátorka realizačného tímu Katarína Bojňanská, táto ovocná drevina pochádza z Ázie, a hoci voľakedy bola na Slovensku úplne bežná, dnes  sa skoro nevyskytuje a patrí do kolekcie netradičných ovocných drevín v rámci národného bohatstva: „Zvolili sme mišpuľu, lebo je to skoro už zabudnutý strom. Ide o ovocie, ktoré sa dá jesť neskoro na jeseň na také spestrenie. Zaujímavé je, že dlho zostáva nezrelé, uhniličí, a až potom sa konzumuje. Plody sú veľmi zdravé. Ľudia mali aj v neskorej jeseni prísun vitamínov.“ Na Slovensku mišpuľa ešte občas vzplanieva v oblastiach, kde sa vyskytovala, ale dá sa aj kúpiť u drobných pestovateľov. Môže byť opätovným spestrením našich záhrad, pretože aj veľmi pekne kvitne.

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 maj18

Najpestovanejšou plodinou je na Slovensku zatiaľ stále pšenica. „Potravinárska pšenica sa pestuje na 25 percentách osevnej plochy,“ uviedol zástupca riaditeľa VÚRV Roman Hašana.  Do popredia sa ale podľa neho dostávajú aj pseudobilniny ako špaldová pšenica, proso či facelium. Šľachtiteľské stanice majú vyšľachtených niekoľko odrôd a každý rok sa prihlasujú nové. „Udržať sa na trhu nie je jednoduché, často sa nám sem dostanú zahraničné druhy – maďarské, rakúske, francúzske,“ vysvetlil.   Môžu byť použité aj ako medziplodiny a dusík viažúce plodiny, ktoré sú pestovatelia povinní sadiť. „Z pohľadu osevného postupu je dôležité, aby tam boli zaradené aj okopaniny alebo strukoviny, farmár sa uberá tým smerom, čo je ekologicky zaujímavé,“ doplnil R. Hašana. Vysádzanie medziplodín je podľa neho dôležitým kritériom, ktoré musia poľnohospodári dodržiavať a býva striktne kontrolované Poľnohospodárskou pôdnou agentúrou prostredníctvom satelitov.

IMG_5115

„Špaldová pšenica alebo špalda je historický obilný druh a v porovnaní s letnou pšenicou si zachovala mnohé kvalitatívne ukazovatele ako výživová hodnota, stráviteľnosť, ale aj chutnosť,“  informovala viac o tejto plodine aj výskumná pracovníčka Alžbeta Žofajová.  Výživová hodnota špaldy spočíva vo vyššom obsahu bielkovín, vápnika, fosfora, vitamín B1, B2, B3. Špalda je vhodná pre ekologické poľnohospodárstvo – pestovanie bez chémie, v okolí sa najbližšie pestuje na Myjave. Hoci slovenské odrody nemáme a používajú sa české a maďarské, práve piešťanský ústav má ambície vytvoriť prvý slovenskú odrodu.“ Podmienky má vhodné, má dobrý koreňový systém, nevymŕza, nepotrebuje chémiu, pretože aj vymlátené zrnko ostáva v klásku, a tak je odolná voči hubovým chorobám, hoci o čosi zložitejšia na spracovanie,“ doplnila A. Žofajová. Návštevníci mohli dobroty zo špaldy aj ochutnať – okrem kávy ponúkali na Dni fascinácie rastlín aj jej varené zrná na slano i na sladko, koláčiky či slané pečivo zo špaldovej múky.

IMG_5116

Ďalším lákadlom podujatia bolo i stanovisko s bylinkami. Do bylinkového záhonu na našich záhradkách by pracovníčka Génovej banky, kurátorka liečivých rastlín a pseudoobilnín Iveta Čičová doplnila najmä tie, ktoré sú u nás „doma“. „Najčastejšie sa používajú aj na kulinárske účely napríklad materina dúška, ktorá nie je napádaná škodcami a dobre sa jej darí, ďalej šalvia, medovka, bazalky, mäty, tých máme niekoľko druhov, nechtík lekársky, majoránka.“  Pri príprave čajov by sme podľa nej  tiež mali používať rastliny, ktoré rastú u nás. „ Ľudia sú rôzni, často si potrebujú vyskúšať individuálne, čo na koho pôsobí, ale také všeobecní pravidlo platí, že na leto by sme mali piť ochladzovacie čaje, ktoré majú vysoký obsah citrolu a mentolu – z mäty, medovky a na zimu tie, čo majú prehrievajúce účinky ako napríklad šalvia.“

IMG_5167

Ani „buriny“ nie je vždy treba vytrhávať, o čom presvedčilo výskumníčka  Mária Babulicová, ktorá všetkým záujemcom ochotne vysvetlila, aké liečivé účinky majú napríklad žihľava, lastovičník, púpava, či pastierska kapsička. Ďalšie informácie o naozaj fascinujúcom význame našich rastlín dostali návštevníci aj v aule ústavu a ostatných stanoviskách v celom areáli.

IMG_5193

Deň fascinácie rastlinami absolvovalo okrem jednotlivých návštevníkov aj niekoľko piešťanských škôl. Deti sa so záujmom venovali práve účinkom obyčajných burín a ochutnávaniu špaldových pochúťok. Recept na netradičné pohostenie – varené špaldové zrná na slano či na sladko, prinesieme aj čitateľom PNiek počas tohto víkendu.

A. Drahovská

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články