Vyšetrovatelia opäť obvinili ľudí v kauze piešťanského CT

Vyšetrovatelia opäť obvinili ľudí v kauze piešťanského CT

25. októbra 2017 Off Od PNky.sk

Kauza predraženého CT prístroja z roku 2012 má ďalšie pokračovanie, vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry z protikorupčnej jednotky totiž opäť vzniesla obvinenia voči deviatim osobám. Medzi nimi má figurovať bývalá riaditeľka Mária Domčeková, člen správnej rady Nemocnice Alexandra Wintera a raper Michal „EGO“ Straka, ale aj ďalší členovia dozornej a správnej rady, ako aj zástupkyňa agentúry zastrešujúcej sporný tender. Obvinenia už raz boli vznesené v septembri roku 2015, ale Generálna prokuratúra Slovenskej republiky ich o niekoľko mesiacov zrušila, pretože bol porušený zákon v neprospech obvinených. Informácie priniesol v utorok 24. októbra webový portál Trend.

Kvôli prípadu predraženého CT už zo svojich funkcií odstúpil predseda parlamentu Pavol Paška, ktorého médiá spájali s dodávateľskou firmou predraženého prístroja – Medical Group, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá v čase verejného obstarávania pôsobila ako predsedníčka dozornej rady nemocnice. Rozdiel v sume, za ktorú mala nemocnica CT kúpiť a jeho vtedajšej trhovej ceny, sa pohyboval vo výške 600 000 eur. Medzi deviatimi obvinenými má figurovať aj Katarína Hreusová, ktorá za firmu EuroDotácie organizovala problémový tender.

Jedným z hlavných pochybení je nedostatočné ustálenie výšky hroziacej škody a to vzhľadom na nepoužiteľnosť znaleckého posudku. Uvedené rozhodnutie však nevylučuje, že po doplnení dokazovania a po odstránení pochybení, ktoré prvý námestník generálneho prokurátora svojím rozhodnutím vyčítal, príde opätovne k vzneseniu obvinenia. Vo veci sa naďalej koná a je vedené trestné stíhanie,“ uviedla v apríli 2016 hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

„Myslím si, že kauza predraženého CT prístroja nie je prešetrená dostatočne a myslím si, že to ani nebude prešetrené. Celá kauza spustila určité zmeny v zdravotníctve a to treba vnímať pozitívne,“ vyjadrila sa zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová pri uvedení nového CT prístroja do prevádzky.

Nemocnica Alexandra Wintera má od septembra konečne nový CT prístroj, pričom jeho obstarávacia cena dosiahla 626 000 eur s DPH. Pre porovnanie, CT prístroj, kvôli ktorému vznikla kauza v rezorte zdravotníctva, malo stáť 1 595 890 eur.

-lt/Zdroj: trend.sk, teraz.sk, GEnerálna prokuratúra SR/Foto: archív-