Connect with us

Aktuality

Vstup do Čachtického podzemia obmedzili. Správy o jeho úplnom zatvorení zástupca vlastníkov dementoval

Published

on

V uplynulých týždňoch zažívali v Čachticiach rušné chvíle. Atrakcia v podobe sprístupnených vínnych a úkrytových pivníc spojených tiež s legendami o grófke Alžbete Báthory láka také množstvo ľudí, že je to podľa obyvateľov priľahlých domov neúnosné. Spísali preto petíciu za zrušenie prevádzky Čachtické podzemie. Po vyhrotenej situácii už dnes zainteresovaní vystupujú zmierlivejšie a snažia sa nájsť riešenie.

V roku 2008 Poľnohospodárske družstvo Čachtice kúpilo záhradu, kde kedysi stál kaštieľ rodiny Nádasdyovcov, s cieľom prinavrátiť podzemiu zašlú slávu a ukázať ho návštevníkom. Pod pozemkom je približne 150 m pivníc, ktoré slúžili na skladovanie, ale aj ako úkrytové pri nájadzoch Turkov. Dokumenty ukazujú, že pivníc a chodieb bolo pod Čachticami minimálne 6 km. Podrobnejší prieskum zatiaľ spravený nebol, ale predpokladá sa, že ich bolo výrazne viac. Dokonca sa hovorí o prepojení s Čachtickým hradom, Vrbovým a Novým Mestom nad Váhom. V spojení s legendami o krutej grófke Alžbete Báthory je Čachtické podzemie naozajstným lákadlom i historickým klenotom. Dobrovoľníci a viaceré občianske združenia pracovali roky na tom, aby priestory plné odpadu vyčistili a dostali ich do súčasného stavu.

Veľký záujem a počet návštevníkov dovtedy slepej pokojnej uličky strpčoval život jej obyvateľom. Tí, podľa ich vyjadrenia už nemohli využívať svoje nehnuteľnosti bez toho, aby neboli obmedzovaní na svojich právach. Prekáža im hluk, problémy s hygienou i autá návštevníkov, ktorí nerešpektujú informačné tabule s oznamom, že majú vozidlá zaparkovať v centre obce. Dlhoročne hromadené problémy vyústili do petície, ktorou štyri desiatky obyvateľov lokality požadujú zrušenie prevádzky Čachtické podzemie. Jej obsahom sa zaoberalo koncom júna obecné zastupiteľstvo. Starostka Erika Ondrejková deklarovala, že obec spraví všetko v prospech občanov, pričom bude jednotlivé podnety z petície riešiť postupne.

Podľa nových dokumentov PD Čachtice nie je vlastníkom podzemia

Časť petície, ktorá sa týkala podzemnej stavby posunula obec na vybavenie stavebnému úradu, ktorý uskutočnil štátny stavebný dohľad 3. júla. „Pri štátnom stavebnom dohľade boli zistené niektoré nové skutočnosti, ktoré závažným spôsobom menia doteraz zaužívané pravidlá a majú podstatný vplyv na prevádzku uvedeného objektu. PD Čachtice kúpilo pozemok (záhradu), kde je vchod do podzemia v domnienke, že súčasne kupuje aj podzemnú stavbu. Na základe doložených relevantných podkladov, doteraz nikým nepredložených, podzemie je vo vlastníctve dvoch súkromných osôb, ktoré majú vlastnícky vzťah k stavbe. Preukázaní vlastníci požiadali PD Čachtice, aby obmedzilo návštevné hodiny na tri dni v týždni (pondelok, streda, piatok od 9.00 do 15.00 hod.), pričom od 1.9.2019 bude podzemie otvorené iba príležitostne podľa požiadaviek PD Čachtice. PD Čachtice s takýmto návrhom súhlasilo. Čo sa týka samotnej prevádzky bude PD Čachtice vyzvané stavebným úradom, aby si chýbajúce povolenia zabezpečilo. Takisto bude vyzvané, aby do 30 dní podalo žiadosť o vydanie dodatočného stavebného povolenia na stavby nachádzajúce sa na zemskom povrchu,“ informovali následne predstavitelia obce.

„Vlastníci nechcú podzemie nejakým spôsobom zrušiť, či zničiť. Súhlasili s prevádzkou podzemia počas letnej sezóny. Ak sa budú plniť dohody, nikde nie je napísané, že neumožnia ďalšie fungovanie, ale v takom režime, aby neboli vlastníci okolitých nehnuteľností obmedzení na svojich právach. S podzemím sa nejde nič robiť, zostane tak ako je. To, že by ho chceli úplne zatvoriť, či zrušiť, nie je pravda, podzemie je pre potreby obce a PD Čachtice naďalej prístupné, aj mimo letnej sezóny,“ povedal pán Roman, ktorý zastupuje občanov v petícii a ktorý rovnako zastupuje vlastníkov podzemia, ako to vyplynulo z nových dokladov.

„Prevádzka tri dni v týždni nám neumožní úplne plnohodnotne fungovať, keďže záujem je väčší. Rešpektujeme však majiteľov, ktorí sa preukázali novými dokumentami. Obyvateľom rozumieme a mrzí nás, že k takejto situácii došlo. Na základe aktuálnych skutočností sme museli pozastaviť niektoré aktivity. Mali sme pripravené herecké predstavenie, ale to už v týchto priestoroch byť nemôže. Hľadáme teda alternatívne priestory,“ vyjadril sa Miroslav Bitarovský z OZ Čachtické podzemie.

Po návale emócií, ktoré v predošlých dňoch eskalovali, to momentálne vyzerá tak, že obe strany sa snažia nájsť spoločnú reč a cestu. Zostáva veriť, že sa im to podarí, aby unikátna časť histórie nezostala skrytá a zabudnutá, ale aby sa ňou mohli potešiť malí i veľkí návštevníci.

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články