Connect with us

Aktuality

Všetky cesty vedú na Kúpeľný ostrov v Piešťanoch

Published

on

V nedeľu popoludní sa Kúpeľný ostrov zaplnil mladými rodinami s deťmi. Vďaka Materskému centru Úsmev, Ensana Health Spa hotel Piešťany a TTSK mali rodiny s deťmi jedinečnú príležitosť navštíviť 6 krajín Európskej únie a spoznávať ich špecifiká prostredníctvom ich najznámejších rozprávok. Po dlhom čase izolácie deti uvítali možnosť slobodne sa pohybovať po kúpeľnom parku. Vôbec im nevadilo, že sa v rámci opatrení prevencie šírenia ochorenia COVID – 19 za stanoviskami podujatia museli trošku dlhšie prejsť a pravidelne si dezinfikovať ruky.

Podujatie „Všetky cesty vedú na kúpeľný ostrov v Piešťanoch“ umožnili deťom spoznávať krajiny Európskej únie. Deti navštívili Taliansko, kde sa stretli nielen s Pinocchiom a jeho stvoriteľom Geppetom, ale aj so zúfalou susedkou, ktorej pomáhali rozoznávať druhy cestovín. Naučili sa, že s Talianskom sa spája nielen Koloseum, ale ako dopravný prostriedok sú v ňom často používané aj skútre. Medzi obľúbené talianske potraviny jednoznačne patria cestoviny a pizza. U Geppeta v dielni si mohli vyskúšať prácu s drevom.

V Nemecku čakala na deti usilovná včielka Mája, ktorej pomáhali zbierať peľové zrnká z kvietkov. Deti boli také šikovné, že naplnili úle do prasknutia a tento rok sa jednoznačne nemusíme obávať nedostatku medu. Spoznali, že v nemeckej gastronómii sa veľkej obľube tešia praclíky, klobásky a pivo, ktoré sú ideálnymi doplnkami k najobľúbenejšiemu športu krajiny –futbalu.

V Grécku, priamo na vrchole hory Olymp, privítali deti grécke bohyne, ktoré ich sprevádzali olympijskými športovými disciplínami. V prvom rade bolo treba zapáliť olympijský oheň a potom sa mohlo veselo športovať.

Vo Francúzsku to rozvoniavalo levandulou a potkan Remy prezradil recept na jeho slávne Ratatouille. Deti prestierali stoly, varili vychýrené jedlá a obsluhovali hladných hostí. Zistili, že s Francúzskom sa spája nielen jedinečná kuchyňa, ale aj levanduľa, syr, bagety, víno a slávne francúzske reštaurácie.

Hotel Transylvánia v Rumunsku otvoril svoje brány iba pre odvážne deti. A že ich bolo neúrekom. Stretli sa so šľachticom Drakulom a jeho rodinou. Super odvážne deti zvládli preniesť jedovaté oči cestou plnou nástrah ako múmie, kostlivci, netopiere… Za odmenu síce nedostali drakulovskú kvapku krvi, iba dezinfekciu na rúčky.

A keďže všetky cesty vedú naozaj na Kúpeľný ostrov v Piešťanoch, tak v závere podujatia čakalo deti Slovensko a naše krásne mesto – Piešťany. Zistili, že symbolom mesta je Barlolamač a mesto Piešťany sa úzko spája aj s pávom a kúpeľnými oblátkami.

V závere podujatia deti čakalo prekvapenie vo forme kolotočov, maľovanie na tvár, cukrovej vaty či zmrzliny.

Bola to naozaj vydarená nedeľa, ktorej aj počasie dokonale prialo. Materské centrum Úsmev predstavilo nový formát zábavno-vzdelávacieho podujatia, ktorý ocenili rodičia aj deti. Toľko veľa detských návštevníkov si Kúpeľný ostrov nepamätá. Vďaka nadšencom z Materského centra nebola o úsmevy v nedeľu núdza.

Veríme, že ak to situácia opäť dovolí, tak sa opäť uvidíme s Úsmevom pri nejakej ďalšej tematickej prázdninovej párty

 

Tlačová správa – Materské centrum Úsmev

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články