Užovku si ľudia mýlia s vretenicou a preto ju niekedy bezdôvodne usmrtia. Facebookom sa šíri fotografia, ktorá vznikla cez víkend pri Krajinskom moste v Piešťanoch. Odborník potvrdil, že ide o neškodnú užovku a nie o vretenicu, ktorej uštipnutie môže byť veľmi zriedkavo aj smrteľné.

„Na fotografii je užovka fŕkana (natrix tessellata). Žije hlavne v povodí väčších riek. Môžeme na ňu natrafiť aj v intraviláne Piešťan,“ potvrdil znalec prírody a ornitológ Erich Kubica. Dodal, že práve užovku si niekedy ľudia mýlia s jedovatou vretenicou. „Minulý rok na jeseň som ju odchytil pri garážach pod nadjazdom pri Tescu a odniesol do prírody. Jeden priateľ si myslel, že ide o vretenicu.“

Užovka fŕkaná môže mať dĺžku 70 až 100, zriedka aj 130 cm. V tomto období prebieha párenie a koncom júla kladie samica 4 až 16 vajec. Tá, ktorú odfotili pri Krajinskom moste, krátko predtým zožrala rybu alebo žabu.

„Existuje viacero farebných variácií, preto si ju ľudia často mýlia. Veľmi podobná je užovka hladká. Zafarbením a kresbou pripomína vretenicu, preto je často bezdôvodne usmrtená,“ doplnil Erich Kubica.

Vretenica severná, je jediný prirodzene sa vyskytujúci jedovatý had na Slovensku. Je možné ju skôr stretnúť vo svetlejších častiach lesov, ale aj na lúkach v okolí vodných plôch. Väčšina jedincov nemá dostatok jedu na usmrtenie človeka.

Spoľahlivý znak, ktorým sa vretenica vo všeobecnosti odlišuje od ostatných slovenských hadov, je štrbinovitá zrenica. Užovky majú okrúhle zrenice.

Text: Martin Palkovič

About PNKYSK

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972