Connect with us

Aktuality

Psíčkarom chýbajú vrecká na exkrementy, v skutočnosti je na tento účel použité len jedno z piatich vreciek

Published

on

Do redakcie sa nám ozvala pani Veronika Lengyelová s podnetom, ktorý publikovala aj na webstránke Odkaz pre starostu. Obyvateľka sa sťažuje na chýbajúce vrecká na psie exkrementy. Podľa Služieb mesta Piešťany je umiestňovanie vreciek do stojanov neefektívne a je potrebné nájsť iné riešenie, no napriek tomu budú vrecká v stojanoch k dispozícii aj tento rok.

IMG_9202

„Vrecká sú trvalý problém. Keď aj boli, dopĺňali ich sporadicky. Na druhej strane sa väčšina mojich známych, psíčkarov, sťažovala, že papierové vrecká nie sú vyhovujúce, lebo sa s nimi nedá pozbierať (explicitne popísané) riedka stolica alebo exkrement z vysokej trávy. Preto všetci, ktorí majú psov, a ktorí zbierajú po nich exkrementy, používajú umelohmotné vrecká, ktoré sú z tohto pohľadu vyhovujúce. Ja konkrétne kupujem vrecká z recyklovanej a odbúrateľnej umelej hmoty,“ napísala nám Veronika Lengyelová.

2017-02-06_134323

S odpoveďou kompetentných spokojná nebola. „Odpoveď pána Fialu ma šokovala a odpoveď pani riaditeľky mi príde nekompetentná. Odpovedať na otázku vymenovaním mojich povinností je trápne. Vyzerá to tak, že majiteľ psa má v Piešťanoch iba povinnosti, no žiadne práva,“ hnevá sa psíčkarka a dodáva: „Ak vezmeme do úvahy fakt, že je v meste podľa oficiálnych zdrojov z roku 2015 1 480 psov a len polovica z nich by bola v bytoch, tak je to cca 30 000 eur ročne na dani, z ktorých si teda zastupiteľstvo neodsúhlasilo vrecká na exkrementy, ale niečo iné…“

Podľa pani Lengyelovej by malo mesto zaujať aktívnejší postoj k tejto problematike. Navrhuje, aby boli vrecká vydávané na mestskom úrade, príp. v budove Služieb mesta Piešťany. Na obe inštitúcie sme sa obrátili s viacerými otázkami. Hovorkyňa mestského úradu Eva Bereczová na naše otázky neodpovedala.

IMG_9197

10. februára uviedla riaditeľka Služieb mesta Piešťany (SMP) Hana Dupkaničová veci na pravú mieru: „Vyjadrenie vedúceho strediska údržby SMP p. Petra Fialu bolo podané na základe údajov z rozpočtu SMP na rok 2017. Neznamená to však, že predmetná služba obyvateľom, chovateľom psov, bude v našom meste absentovať. Uvedomujem si, že služba (dopĺňanie vreciek na psie exkrementy) je aj z pohľadu ostatných obyvateľov vzhľadom na čistotu a hygienu životného prostredia potrebná.

Reakcia môjho kolegu bola podmienená skúsenosťou z praxe; a to, že dochádza k neustálemu odcudzovaniu, prípadne znehodnocovaniu vreciek zo stojanov smetných nádob, odhadom SMP až 80 %. Z tohto pohľadu sa potom táto služba míňa účinku a stáva sa zbytočne predraženou. Taktiež zákon neukladá povinnosť obciam zabezpečovať pre občanov, držiteľov psov, vrecká na psie exkrementy. Zákon č. 282/2002 Z. z. a VZN č. 8/2012 upravujú podmienky držania psov. 

IMG_9165

Na základe vzniknutej diskusie sa uskutočnilo pracovné stretnutie prednostu Mestského úradu Piešťany, pracovníčky oddelenia stavebných služieb a rozvoja mesta (životné prostredie) a riaditeľky SMP, kde bolo opätovne hľadané optimálne riešenie dlhodobo evidovaného problému odcudzovania vreciek.

SMP spravujú na území mesta 84 ks smetných nádob slúžiacich na psie exkrementy. Obsah predmetných nádob je v zmysle zákona o odpadoch komunálnym odpadom. To znamená, že vrecká so psími exkrementami je možné hádzať aj do iného kontajnera – koša na zmiešaný komunálny odpad. Oznamujem všetkým držiteľom psov, ale aj ostatným obyvateľom nášho mesta, že v roku 2017 je naplánované dopĺňanie vreciek do stojanov smetných nádob z materiálneho zostatku r. 2016 a finančného položkového presunu v roku 2017.

IMG_9167

Na záver chcem poukázať na fakt, že Mesto Piešťany v spolupráci so SMP hľadajú optimálne riešenie (zmena formy výdaja vreciek), ktoré má smerovať hlavne k uspokojeniu požiadaviek obyvateľov, chovateľov psov a k efektívnejšiemu využívaniu verejných zdrojov.“

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články