Connect with us

Aktuality

Vrbovské vetry už vejú  – každý večer debaty, kino, v sobotu SKA, jazz aj víťazi

Published

on

Celý tento týždeň sa vo Vrbovom koná deviaty ročník festivalu Vrbovské Vetry, ktorý vyvrcholí hlavným programom v sobotu 4.júla.  Každý večer od pondelka do piatku ožije centrum Vrbového debatami a letným kinom Bažant kinematograf. V stredu bude Štefan Hríb pod vrbovskou lampou spovedať slovenských hokejistov, vo štvrtok Dado Nagy podebatuje o knihách s Braňom Jobusom a Pištom Vandalom a v piatok bude hosťom charizmatický kazateľ a spisovateľ Daniel Pastirčák.  

 

Hlavný festivalový deň sa začne v sobotu presne o 13-tej hodine 14-tej minúte a 15 tej sekunde koncertom formácie Talent Transport, ktorej hlavnou postavou je Vladislav Slnko Šarišský známy aj z projektu Hrana. Okrem zbrusu nového ventilu , ktorým sa tradične festival otvorí aj zatvorí, bude jedným z ťahákov festivalu aj Ventil RGJankom Kuricom, ktorý bude tento rok možné vidieť iba na Vrbovských Vetroch.

V rytme SKA festival tentokrát roztancujú až tri kapely a to Gypsy SKA Orquestra z Venezuely, ukrajinská etno-ska-punková Rura a domáci Polemic. Príde aj alternatíva z dielne Longitalu, ktorý tu predstaví svoj nový album, a tiež jazz v podaní Petra Lipu so skupinou.  Svoj nový album „Dekel“ tu pokrstia aj domáce Karpatské Chrbáty, ktorých leader a zároveň organizátor Vetrov Braňo Jobus tu zasa pokrstí svoju novú knižku Plajko, v ktorej sa pojednáva o plnení snov. Svoj nový album predstaví aj kapela Chikilikitu-a, ktorá patrí k inventáru Vrbovských Vetrov podobne ako ich legendárne Projekty, ktoré vystupujú iba dvakrát do roka a to v domácom Prešove a na Vrbovských Vetroch.

vetryJedným z headlinerov bude aj legendárna formácia Záhradné domčeky, ktorá predstaví úplne nové hudobné nástroje, z ktorých môžeme prezradiť napríklad hrablogitaru alebo kýblové bicie.  Festivalom budú sprevádzať  Vrbovskí Víťazi, a samozrejmosťou je že sa to bude celé niesť v surrealistickom duchu humoru Multiorganizácie Kriak.

Nebudú chýbať ani klasické disciplíny ako Dostihy na húpacích koňoch, strelecké preteky z poplašnej pištole či Formula Nula, ktoré doplnia aj prísne utajované novinky.  Ale najvýznamnejšou udalosťou tohto ročníka bude to, že samotný Precceda Multiorganizácie Kriak Húpací Kón sa premiérovo ukáže na verejnosti po tom ako prešiel rukami veľkého tímu renomovaných lekárov, veterinárov a reštaurátorov.

Pri tejto príležitosti Slovenská Pošta vydala špeciálnu známku s jeho podobizňnou, ktorá bude v predaji priamo na festivale a bude ju možno nalepiť na originálnu pohľadnicu Vrbovských Vetrov, ktoré budú taktiež k dispozícii. V nedeľu festival ukončí legendárna Upratéka a následná výprava do Stredu Sveta a Vesmíru. Už dnes je jasné že počas tohto ročníka bude celý týždeň ideálne letné počasie, takže sa máme na čo tešiť.

V predvečer festivalu v piatok 3.7. o 22:25  RTVS na Dvojke odvysiela skvelý dokument režiséra Mira Rema s názvom Vrbovský Veter, kde je veľmi dobre zachytená atmosféra predchádzajúcich ročníkov festivalu.

 

Program:

Streda 1.7.  20:00

Pod vrbovskou lampou

ŠTEFAN HRÍB a jeho hostia

Bažant kinematograf: 38

Štvrtok 2.7.  20:00

DADO NAGY , Pišta Vandal a Braňo Jobus

Beseda aj o knihách

Bažant kinematograf: Díra u Hanušovic

Piatok 3.7.  20:00

DANIEL PASTIRČÁK a hostia

Bažant kinematograf:

Trabantom až na koniec sveta

 

Sobota 4.7.

13:14 14:15 TALENT TRANSPORT

14:30 15:30 LONGITAL

15:30 15:55 SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE A ZATVORENIE FESTIVALU

15:55 16:55 PETER LIPA

17:00 17:30 VELKÁ VRBOVSKÁ

17:30 18:30 GYPSY SKA ORQUESTRA /VENEZUELA/

18:30 19:00 FORMULA NULA

19:00  19:30 PREKVAPENIE

19:30 21:25 VETROVARIETÉ /Chikilikitu-a aj s Projektami, Karpatské Chrbáty a ďalší/

21:50 22:50 POLEMIC

23:15 00:10 VENTIL RG

00:30 01:30 RURA ( UKRAINA)

uvádzajú:VRBOVSKÍ VÍŤAZI

 

Nedeľa 5.7.

UPRATÉKA 8:00

VÝPRAVA K STREDU SVETA A VESMÍRU 10:00

Hasičské preteky

Predpredaj vstupeniek v sieti Ticketportal, na mieste 15 euro. Všetky podrobnosti na www.vrbovskevetry.sk

Zdroj: Tlačová správa festivalu

 

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články