Connect with us

Aktuality

Vrbové, Trebatice a Krakovany žiadajú jasné stanovisko k cyklotrase

Published

on

Starostovia Trebatíc a Krakovian spolu s primátorkou Vrbového adresovali 19. októbra primátorovi Milošovi Tamajkovi list, v ktorom ho vyzvali k zaujatiu jasného stanoviska mestského zastupiteľstva a mesta k výstavbe cyklotrasy. Postoj má byť hlavným signálom k tomu, či majú s Piešťanmi aj naďalej počítať ako s rovnocenným partnerom alebo majú cestu pre cyklistov riešiť len v katastrálnom území dotknutých obcí. Na ďalších štúdiách a ani prevádzkovaní železničnej trate pre príležitostné účely sa v budúcnosti finančne podieľať nechcú. Rozhodujúce v tomto prípade nie je len stanovisko mesta, ale najmä Ministerstva dopravy, ktoré momentálne pripravuje všeobecné pravidlá k postupu pre narábanie s nepoužívanými traťami.

006

„Situáciu na tejto trati komplikuje fakt, že na nej sa už od roku 2007 každoročne organizujú preteky drezín, čo dáva koľajovej doprave do budúcna určitý potenciál na rozvoj. Ministerstvo dopravy preto aktuálne pripravuje všeobecné pravidlá, ktoré jasne definujú všeobecný postup pre narábanie s neprevádzkovanými alebo neperspektívnymi traťami. Až po ich vytvorení bude možné definitívne rozhodnúť o prípadnom prevode tejto trate na ďalšie subjekty,“ reagoval hovorca Ministerstva dopravy Slovenskej republiky Martin Kóňa.

cesta-do-vrboveho-07a
Začiatkom októbra zverejnili Železnice slovenskej republiky na svojej webovej stránke odpovede na otázky Piešťanského týždňa. V nich uvádzajú, že neevidujú snahy o odkúpenie trate obcami a rovnako spomínajú nesúhlasné stanovisko Ministerstva dopravy k zrušeniu trate: „ŽSR plnia vo vzťahu k železničnej trati Piešťany – Vrbové na základne zmluvného vzťahu s Ministerstvo dopravy výstavby a regionálneho rozvoja SR (MDVRR SR), ktorý je zástupcom vlastníka, funkciu prevádzkovateľa dráhy. O zámere vybudovať na telese tejto železničnej trate cyklotrasu ŽSR vedia. Neevidujeme snahy o odkúpenie tejto trate obcami pozdĺž nej. V nedávnej minulosti bol oslovený Trnavský samosprávny kraj, ktorý deklaroval, že nemá záujem o prevádzkovanie tejto trate na dopravné účely ale rovnako ako OZ Čango podporuje zámer jej využitia ako cyklotrasy a na prevádzkovanie drezín. Využitie železničnej infraštruktúry Piešťany – Vrbové na tieto tzv. rekreačné účely je možné, len za podmienky jej zrušenia, k čomu dalo nesúhlasné stanovisko MDVRR SR ako zástupca vlastníka. V súčasnosti prebiehajú intenzívne rokovania s vlastníkom o prípadnom prekategorizovaní tejto trate a o hľadaní modelu jej využitia naďalej ako železničnej dráhy.“

Primátorka Vrbového Eva Maggiová spolu so starostami Jurajom Valom a Františekom Klimovským považujú odstránenie železničnej trate v celej dĺžke a následnú výstavbu na jej mieste za jediné možné riešenie.  Podľa informácií ministerstva dopravy je celková hodnota majetku trate 2 343 051 eur, z ktorej 1 868 051 eur je hodnota pozemkov. Ministerstvo dopravy posielalo Mestu Piešťany v máji tohto roka informáciu, aké by boli náklady na prípadné znesenie, teda odstránenie, trate. Cena odhadovaná štátnymi orgánmi je 401 500 eur. Štúdia realizovateľnosti, ktorá bola vypracovaná vlani pre mestá a obce spoločnosťou Pro Via, hovorí že odstránenie trate by nestálo ani 200-tisíc. Toto číslo železničiari spochybňujú.

Podľa spomenutej štúdie má byť cena cyklotrasy vo variante 1 teda v telese železničnej trate 758 812 eur vrátane DPH. Druhý variant, ktorý počíta s postavením novej trasy vedľa železničnej trate by stál 1 530 000 eur s DPH, ale komplikované by bolo najmä vysporiadanie pozemkov.

Odborníci a železničiari hovoria, že existuje ešte tretí variant, kedy by sa dráha preklasifikovala na špeciálnu a cyklotrasa by mohla byť realizovaná v telese trate v tesnej blízkosti koľají. Piešťanské mestské zastupiteľstvo preto v júli tohto roka prijalo uznesenie, ktorým bolo mestskému úradu uložené zabezpečiť spracovanie overovacej štúdie tejto možnosti. Radnica doposiaľ tento krok nerealizovala, s odôvodnením, že nie je krytý rozpočtom, čo je však riešiteľné zmenou rozpočtu. Naopak v materiáloch, ktoré sú aktuálne predložené do niektorých komisií MsZ pripravila radnica návrh na schválenie cyklotrasy namiesto trate a zrušenie uznesenia na preverenie tretej možnosti.

-lt/foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články