Connect with us

Aktuality

Vrbové aj Trebatice dali cyklotrase zelenú, Piešťanci zatiaľ nerozhodli

Published

on

Návrh vybudovať cyklistickú trať na mieste železničnej trate Piešťany – Vrbové, dostáva nové kontúry. Vrbovčania povedali jasné „áno“, za sú aj Trebatice, Krakovany cyklotrasu na telese železničky zapracovali do územného plánu. V zásade proti nie je ani  Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky, ktoré poslalo primátorovi Piešťan Milošovi Tamajkovi po rokovaní návrh kúpnej ceny a náklady na odstránenie trate. O tom, či historická železnica padne za obeť cyklistickému boomu, však ešte nepadlo posledné slovo. Podľa zúčastnených je ďalším krokom oslovenie Trnavského samosprávneho kraja a v septembri by sa mali dohodnúť na postupe aj piešťanskí poslanci.

mg_46931O možnostiach vybudovania cyklistického chodníka namiesto trate Piešťany – Vrbové sa hovorí už niekoľko rokov, avšak priaznivci železničky bijú na poplach. Tvrdia napríklad, že ak sa koľajnice zrušia, už ich nikdy nikto neobnoví a prídeme nielen o kus histórie, ale aj možnosti cestovného ruchu ako sú napríklad jazdy historickým vláčikom, drezinami, či využitie pre nákladnú dopravu.

Podľa starostu Trebatíc Juraja Valu však je trať, ktorá prestala byť používaná v roku 1978 už na viacerých miestach poškodená a jej znovuoživenie by nebolo lacné: „Drevené podvaly práchnivejú, sú tam rozkradnuté plechy. Ja mám rád históriu, rozumiem aj týmto argumentom, má to niečo do seba, ale železnica by v prípade oživenia už potrebovala rekonštrukciu.“ Aj jazdy vláčikom, či drezinami by si vyžadovali ďalšie financie či dotácie na prevádzku.  O trať ako nákladnú podľa neho zo strany priemyselných parkov tiež nie je záujem: „Dnes už vlečky používa len málokto.“

Obec Trebatice pre svojich obyvateľov pripravila anketu, podľa ktorej sa zo 106 účastníkov 95 percent  vyjadrilo za cyklotrasu na železnici. Podobne dopadla anketa vo Vrbovom, kde z 204 účastníkov bolo za variant č. 1 (trasa na železnici) – 168 občanov a za variant č. 2 hlasovalo 35 občanov. Vrbovskí poslanci na svojom marcovom zasadaní k cyklotrase prijali aj  uznesenie a väčšinou hlasov súhlasili s realizáciou budúcej cyklotrasy v telese železničnej trate.

cesta-do-vrboveho-07a

Zatiaľ však ešte nič nie je isté – ministerstvo dopravy totiž zostatkovú cenu trate vyčíslilo na 2,5 milióna eur a ďalších skoro 500 tisíc za jej odstránenie. Informoval o tom aj piešťanský primátor Miloš Tamaja na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Podľa neho v prípade, že sa zúčastnené samosprávy zhodnú na konečnej verzii a pridá sa aj Trnavský samosprávny kraj, bude potrebné lobovať v rezorte za jej predaj za symbolickú sumu. Ďalšou otázkou zostáva i financovanie vybudovania cyklotrasy, na ktoré by združenie miest a obcí zrejme žiadalo o dotáciu.

„Pri každej stavbe sú prekážky a obmedzenia, tu je určite prekážkou i ľudský faktor. Budeme akceptovať hlasy regiónu, ale ak budú samosprávy jednotné, nie je to nereálne,“ myslí si Juraj Valo.

Piešťanskí poslanci sa zatiaľ nerozhodli, na poslednom zastupiteľstve minulý štvrtok padol návrh, aby mesto pripravilo komplexné podklady, na základe ktorých budú poslanci môcť hlasovať o konečnej verzii. Najväčší poslanecký klub Spoločne pre Piešťany tiež uskutočnil s pomocou študentov a pedagógov Gymnázia Pierra de Coubertina v meste cyklistickú anketu, kde boli aj otázky týkajúce sa možného využívania cyklostrás v regióne. Jednou z nich bola i trasa Piešťany Vrbové. Výsledky ankety budú zverejnené po spracovaní koncom júna.

Cyklistická anketa Piešťany 2015_2 (1)-page-001 (1)

-ad-, foto: -mp-, -th-

Prečítajte si aj:

Vo Vrbovom sa pýtajú obyvateľov, ktorý variant budúcej cyklotrasy by zvolili

Na konferencii o trase Piešťany – Vrbové konečné riešenie nepadlo

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články