Connect with us

Aktuality

Voliéra bude, peniaze na jej výstavbu vyzbierali už pred termínom

Published

on

Záchranná stanica Havran bude mať novú voliéru, ktorá manželom Janke a Tiborovi Šnajdárovi pomôže pri starostlivosti o ďalšie zranené zvieratá i k záchrane ich života a prinavráteniu slobody. Projekt na portále Start Lab podporilo 245 ľudí a potrebné finančné prostriedky vo výške 5 500 eur sa vďaka ich štedrosti podarilo vyzbierať už päť dní pred stanoveným termínom. Prispievatelia darovali rôzne sumy vo výške od 5 až do 200 eur a cieľovú sumu sa dokonca podarilo prekročiť o 33 eur. Voliéra sa začne stavať na jar a pokiaľ všetko pôjde dobre, začne slúžiť prvým zvieracím pacientom už počas leta.

1480408159-133-d90c6a6-img9938

„Chcem veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorým záleží na živote našej fauny a ktorí sa rozhodli prostredníctvom projektu podporiť výstavbu novej voliéry. Plánujeme ju postaviť hneď vedľa tej existujúcej, mala by mať rozmery 4 krát 8 metrov a do ich stredu nainštalujeme posuvnú stenu. Ich spojením tak vznikne priestor s dĺžkou až 15 metrov, čo umožní rozlietavanie pred vypustením aj tak veľkých druhov ako sú napríklad orly. Nová voliéra bude pre nás a hlavne pre zvieratá, ktoré sa snažíme uzdraviť, naozaj veľkým prínosom,“ povedal Tibor Šnajdár zo Záchrannej stanice Havran.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Posuvná stena je dôležitá, pretože i keď veľa druhov vtákov vrátane dravcov sa dokáže zniesť, Jastrab veľký a Jastrab krahulec sú často k menším druhom agresívne a napádajú ich. Najviac zvierat mávajú pravidelne počas letných mesiacov, tento rok bolo na Záchrannej stanici Havran umiestnených až 65 vtákov. Medzi najčastejšie úrazy patria zlomené krídla po kontakte s autom, popáleniny spôsobené elektrikou, ale aj podvýživa a rôzne vnútorné zranenia.

„Počas zimy sa k nám často dostávajú zvieratá, ktoré trpia podvýživou, ale napríklad aj myšiaky, ktoré sedávajú na stĺpoch pri ceste, odkiaľ ich pod kolesá áut sfúknu prechádzajúce nákladné autá. Počas chladných mesiacov zazimovávame aj ježkov, ktorých ukladáme do stohov sena. Najnáročnejšie pre nás je, keď sa k nám dostanú výnimočné a krásne zvieratá, ktorým už nijako nedokážeme pomôcť,“ dodáva záchranár.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ľudia sa snažia záslužnú činnosť stanice podporiť hmotnými darmi, ale kvôli obmedzeným skladovacím kapacitám ich záchranári často nemajú kam uložiť. Stáva sa aj, že im cez plot prehodia uhynuté zvieratá či myši, ktoré však väčšinou končia na kafilérii. Tibor Šnajdár by podľa svojich slov nerád riskoval život vtákov, ktorých dlhé mesiace rehabilitujú tým, že by im dal otrávenú či inak znehodnotenú potravu. Na Záchrannej stanici Havran by uvítali najmä dobrovoľnícku pomoc počas letných mesiacov, pričom najviac by pomohla pravidelná návšteva dobrovoľníka s dobrým vzťahom k zvieratám, počas ktorej by sa záchranári mohli venovať ďalším činnostiam. Najväčším problémom je však to, že čas, ušlú mzdu a pohonné hmoty nevedia záchranári zvierat z malého rozpočtu stanice preplatiť.

“HAVRAN” je spoločnosť so zameraním na priamu záchranu zranených, alebo inak hendikepovaných a osirelých voľne žijúcich zvierat, ktoré nie sú schopné samostatného života vo voľnej prírode. Hlavným účelom činnosti záchranárov je návrat vyliečených zvierat do voľnej prírody. Prevádzkujú chovnú stanicu v zmysle zákona 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, ktorá slúži na odchov osirelých mláďat, liečenie a rehabilitáciu zranených zvierat. Robia odchyt postihnutých voľne žijúcich zvierat a zabezpečujú im odborné veterinárne ošetrenie. Starajú sa o ne po dobu liečenia a prípravy na vypustenie do prírody. Ich najpríjemnejšou činnosťou je iste vypúšťanie zverencov naspäť do prírody.

-lt/Zdroj a foto: Start Lab, Záchranná stanica Havran-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články