Voľby do VÚC budú v novembri, tentokrát rozhodne jediné kolo

Voľby do VÚC budú v novembri, tentokrát rozhodne jediné kolo

23. júna 2017 Off Od PNky.sk

Voľby do vyšších územných celkov sa budú konať v sobotu 4. novembra 2017, dnes dopoludnia to vyhlásil predseda parlamentu Andrej Danko. Voličov čaká v tomto roku novinka, voľby budú po prvý krát jednokolové bez ohľadu na to, či niektorí kandidát na župana získa viac ako 50 percent hlasov.

Posledné župné voľby sa konali 23. novembra 2013, pričom o post predsedu Trnavského samosprávneho kraja sa uchádzali piati kandidáti, medzi nimi bol József Berényi (SMK, OKS), Ivan Uhliarik (KDH, SDKÚ), József Nagy (Most), Andrej Richnák (NP), Jozef Ravasz (SRU), županom sa nakoniec stal Tibor Mikuš s podporou strán Smer – SD, SNS a KSS.

Kandidáti na post predsedu a poslancov TTSK, zatiaľ známy nie sú, skloňuje sa meno Jozefa Viskupiča, ktorý bude zrejme kandidovať s podporou strán SaS, Sme rodina a KDH. Zatiaľ otázna je kandidatúra Józsefa Berényiho, o post by sa bude zrejme uchádzať aj Gábor Gál zo strany Most i súčasný predseda Tibor Mikuš. Kandidátsku listinu musia doručiť najneskôr 60 dní predo dňom konania volieb. 

Právo voliť
Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov má občan Slovenskej republiky a cudzinec, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku, a ktorý má trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia samosprávneho kraja, alebo má trvalý pobyt vo vojenskom obvode, ktorý patrí na účely volieb do orgánov samosprávneho kraja do jeho územia (ďalej len „obyvateľ samosprávneho kraja“).

Prekážkou práva voliť je
– zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia,
– výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného zločinu,
– pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.

Právo byť volený
Za poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja môže byť zvolený obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý má trvalý pobyt v obci alebo vo vojenskom obvode, ktoré patria do územia volebného obvodu, v ktorom kandiduje, a najneskôr v deň volieb dovŕši 18 rokov veku.

Za predsedu samosprávneho kraja môže byť zvolený obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov veku.

Prekážkou práva byť volený je
– výkon trestu odňatia slobody,
– právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené,
– pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.

-lt/Zdroj: topky.sk, dennikn.sk, minv.sk, aktuality.sk/Foto: archív-