Connect with us

Aktuality

Voľby 2018: Sto percentná podpora vo voľbách. Ktorí starostovia ju dosiahli?

Published

on

Stopercentná podpora starostu obyvateľmi? Vo viacerých obciach v okolí Piešťan, podľa výsledkov zo Štatistického úradu, realita. Trebatice, Hubina, Krakovany, Nižná, Ostrov, Šípkové, Veľké Orvište, Bašovce, či Považany, tu všade dostali starostovia všetky hlasy z odovzdaných platných hlasovacích lístkov. Vydaných však bolo vo všetkých prípadoch viac obálok, ako odovzdaných lístkov, takže v každej obci sa našli ľudia, ktorí víťazovi podporu nevyjadrili. Stopercentná podpora je tak, teda iba záležitosťou matematiky, z akého čísla sa počíta.

Vo všetkých prípadoch, ktoré nastali v okolí Piešťan išlo vždy o starostov, ktorí už pôsobili na svojich postoch aj v minulom volebnom období a boli zároveň jedinými kandidátmi v komunálnych voľbách pre nasledujúce štyri roky. Účasť voličov v týchto obciach je rozdielna. Od 34,87 percenta v Trebaticiach, kde bola najnižšia, po 59,15 percenta v Bašovciach. Vo väčšine prípadov dominovali nezávislí kandidáti, iba v troch uspeli kandidáti strany SMER – SD.

V Trebaticiach bolo na zoznamoch voličov zapísaných 1 101, k urnám ich prišlo 384, účasť bola teda 34,87 %. Vo voľbe starostu bolo odovzdaných 321 platných hlasovacích lístkov a všetky ich získal nezávislý kandidát Juraj Valo.

Na Hubine malo právo voliť 441 ľudí. Reálne ich prišlo 231, čo znamená účasť 52,38 %. Odovzdaných platných hlasovacích lístkov pre voľbu starostu zaznamenali v obci 193. S týmto počtom sa staronovou starostkou stala Jana Myjavcová (SMER – SD).

Podobná situácia bola i v Krakovanoch, kde kandidoval iba František Klinovský (NEKA). Zo zapísaných 1164 voličov si obálky prevzalo 526, čo predstavuje účasť 45,18 %. Počet platných hlasovacích lístkov odovzdaných pre voľby starostu obce bol 502 a všetky ich samozrejme získal doterajší starosta.

V Nižnej obhájil svoj post Kamil Mikuš (SMER – SD). Zo 457 potenciálnych voličov prišlo naplniť svoje právo voliť 176 ľudí (účasť 38,51 %). Z nich 142 odovzdalo platné hlasovacie lístky staronovému starostovi.

V Ostrove bude ďalšie obdobie pôsobiť Jozef Tkácz (NEKA). K urnám tu prišlo 495 voličov z 1015 (účasť 48,76%). Starostovi odovzdalo platný hlas 413 ľudí.

Obec Šípkové zaznamenala voličskú účasť 48,65 %, keď mohlo voliť 261 ľudí a prišlo ich 127. Starostke Jane Miškufovej (SMER – SD) prejavilo dôveru 94 voličov 94 odovzdanými platnými hlasovacími lístkami.

Ďalším zo starostov so 100 percentnou podporou je Pavol Paulovič (NEKA) z Veľkého Orvišťa. Voliť tu mohlo 897 oprávnených voličov, pričom k urne sa postavilo 374 z nich (účasť 41,69%). Starostovi odovzdali 353 platných hlasov.

V Bašovciach obhájil svoju pozíciu Ľubomír Dekan (NEKA). V obci bolo zapísaných 284 voličov, pričom vydaných bolo 168 obálok, účasť teda dosiahla 59,15 %. Vo voľbe starostu bolo odovzdaných jedinému kandidátovi 152 hlasov.

Starostkou obce Považany sa stala opäť Eva Ninisová (NEKA). Voliť tu prišlo 412 ľudí z 1081, účasť teda dosiahla 38,11 %. Starostke voliči odovzdali 317 platných hlasovacích lístkov.

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články