Connect with us

Aktuality

Vodohospodári otepľujú vodu, zabrániť chcú ďalšiemu hromadeniu ľadu

Published

on

Vzhľadom na prevládajúce nízke teploty došlo k zamŕzaniu vodných tokov v pôsobnosti Slovenského vodohospodárskeho podniku – Odštepný závod Piešťany. Na viacerých miestach nastalo nakopenie ľadov, kvôli čomu začali vodohopodári vodu na sútoku riek Orava a Váh pri obci Kraľovany otepľovať vypúšťaním väčších objemov vody z nádrží Oravská priehrada a Liptovská Mara. Mrazivé počasie by malo pretrvať do dnešného dopoludnia, teploty by mali následne vystúpať na 2 stupne Celzia. Kolísanie teploty, ako aj zvyšovanie hladiny vody môže spôsobiť praskanie ľadu a zrejme zníži jeho stabilitu. Preto radšej dobre zvážte či sa rozhodnete riskovať život na hladine zamrznutej Sĺňavy, ak si predsa nemôžete pomôcť, určite sa držte blízko brehu.

IMG_20170109_153700

Vypúšťaním vody z vodných nádrží Oravská priehrada a Liptovská Mara v objeme 35 metrov kubických za sekundu otepľuje Slovenský vodohospodársky podnik vodu na sútoku riek Orava a Váh pri obci Kraľovany. Týmto preventívnym opatrením je spomaľovaná tvorba ľadov na spomínanom úseku. Merná stanica vodného toku Váhu v Hlohovci zaznamenala od včerajšieho poludnia nárast hladiny o 25 centimetrov, pričom teplota vody sa tu pohybuje okolo 0 stupňov Celzia. Vzostup teploty a nárast hladiny Váhu pod ľadom bude ovplyvňovať jeho kvalitu. Nezabúdajte na opatrnosť, vyvarujte sa zbytočnému riskovaniu a vzďaľovaniu od brehu, preborenie pod ľad by s veľkou pravdepodobnosťou malo smrteľné následky.

„Zvyšovaním teploty ovzdušia očakávame lámenie a kúskovanie ľadov. Sprievodným javom sú spravidla aj plávajúce kryhy. Pri prudkom oteplení možno očakávať zvýšený prítok do vodných tokov. Tam, kde máme vybudované nádrže, budeme schopní vodu zachytiť,“ uviedol v stanovisku Slovenského vodohospodárskeho podniku hovorca Pavel Machava.

IMG_4502Ľad na vodných plochách je zradný, pretože jeho hrúbka je ťažko odhadnuteľná. Na miestach, kde voda priteká a odteká býva ľad tenší. Ak sa predsa rozhodnete ísť korčuľovať na prírodný ľad, určite nechoďte sami. V prípade, že túto radu podceníte a prepadnete sa pod ľad, kričte hlasno o pomoc. Záchranca by mal v prvom rade myslieť na svoju bezpečnosť – mal by rozložiť svoju hmotnosť na čo najväčšiu plochu, najlepšie je ľahnúť si na brucho.

Hasiči odporúčajú postihnutému zbaviť sa oblečenia, ktoré ho po nasiaknutí vodou ťahá smerom ku dnu. Čím viac sa snaží dostať na ľad, tým viac sa vyčerpáva. Osobu sa preto snažíme držať nad hladinou pomocou lana, konára, hokejky, prípadne oblečenia a topiaceho sa pokúšame vytiahnuť z otvoru von, pretože mu rýchlo hrozí podchladenie. Dôležité je samozrejme kontaktovať záchranárov na čísle 158, prípadne pomocou tiesňovej linky 112.

IMG_4589Vyšná Boca
Na toku Bocianka, v intraviláne obce došlo v dôsledku nakopenia ľadov ku vyliatiu toku. Pracovníci SVP, š.p. pomocou kráčajúceho rýpadla uvoľňovali tok, aby voda mohla odtekať. Na úseku približne 150 metrov zasahovalo kráčajúce rýpadlo a vozidlo UDS, pracovníci situáciu monitorujú a v prípade potreby budú v prácach pokračovať i v nasledujúcich dňoch.

Ľupča
Na toku Ľubčianka, v intraviláne obce, v dôsledku nakopenia ľadov hrozilo vyliatie toku, situáciu riešil Slovenský vodohospodársky podnik pomocou kráčajúceho rýpadla.

Bystrička (pri Martine)
Starostka obce Bystrička vyhlásila dňa 8. januára o 16,30 hod. 2 stupeň povodňovej aktivity (PA) pre vodný tok Bystrička a Valaský potok. Následkom tvorby ľadov na týchto tokoch prichádzalo na viacerých priepustoch a mostíkoch v intraviláne obce k upchávaniu prietočných profilov. Povodňové zabezpečovacie práce prevádzala obec vo vlastnej réžii v súčinnosti s príslušníkmi HaZZ.

Liptovské Revúce
Na vodnom toku Revúca došlo ku nakopeniu ľadov, ktoré sťažujú plynulé odtekanie vody.

Čierny Váh
V katastri obce bola daná výstraha na 3 stupeň. Pracovníci  SVP po preverí situácie zistili, že výška vodnej hladiny nezodpovedá 3 stupňu povodňovej aktivity.

Kláštor pod Znievom
Vplyvom pretrvávajúcich silných mrazov došlo dňa 8. januára na vodnom toku Znievsky potok v katastrálnom území obce Kláštor pod Znievom k tvorbe ľadu v mieste prechodu otvoreného profilu do krytého, následkom čoho nastalo upchatie tohto krytého profilu. Voda z vodného toku sa vyliala na miestnu komunikáciu v dĺžke približne 50 metrov. Starostka obce Kláštor pod Znievom vyhlásila 2 stupeň povodňovej aktivity na vodnom toku Znievsky potok dňa 8. januára o 09.00 hod. Obec Kláštor pod Znievom začala prevádzať záchranné a zabezpečovacie práce na vodnom toku vo vlastnej réžii v súčinnosti s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru. Vtok do krytého profilu bol vďaka nim uvoľnený.

-lt/Zdroj: Slovenský vodohospodársky podnik/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články