Connect with us

Aktuality

Vodné a stočné od TAVOS-u síce zlacnelo, mnohí si navzdory tomu priplatia

Published

on

TAVOS podobne ako ďalšie vodárenské spoločnosti zaviedol pre rok 2017 novú tarifikáciu svojich služieb. Jednotková cena vodného a stočného síce klesla o niekoľko centov, pribudla však fixná platba za vodomer. K sume, ktorú domácnosti každý mesiac zaplatia budú musieť pripočítať zložku závislú od veľkosti potrubia. Za vodu si podľa novej tarifikácie priplatia najmä majitelia viacerých nehnuteľností s vodomermi, vlastníci vodomerov s väčším prietokom, zvýšenie poplatkov pre bežné domácnosti spadajúce do kategórie fixných poplatkov T1 bude zanedbateľné.

Vodné

Tarifikácia je rozdelená podľa priemeru potrubia v milimetroch do 6 skupín, najlacnejšia kategória T1 do 20 milimetrov zaplatí na novej fixnej zložke vodného a stočného 21,60 eur s DPH za rok, najvyššiu fixnú sumu zaplatia veľkoodberatelia v T6 s priemerom potrubia od 150 milimetrov, ktorí musia počítať s ročnými nákladmi 1603,20 eur s DPH.

stočné

„Vážený zákazník, dôvod, ktorý viedol nás ako aj ostatné vodárenské spoločnosti na Slovensku k zavedeniu dvojzložkovej ceny bol taký, že existuje významné množstvo zazmluvnených odberných miest, ktoré zákazníci využívajú len zriedkavo, alebo vôbec nevyužívajú pripojenie sa k verejnému vodovodu alebo k verejnej kanalizácii vybudované vodárenskou spoločnosťou. Z hľadiska krytia nákladov na starostlivosť o takéto odberné miesta výnosmi, ktoré vznikajú zo spotrieb(produkcie) takýchto odberných miest sú neefektívne a stratové. V konečnom dôsledku väčšinu týchto strát znášajú naši zákazníci, ktorí majú pravidelné a zároveň aj väčšie odbery (produkcie) pitnej (odpadovej) vody a disciplinovane  za svoje faktúry za vodu platia. Preto, aby sa vyrovnala finančná záťaž a zmiernila vzájomná diskriminácia medzi našimi zákazníkmi, pristúpil TAVOS k zavedeniu dvojzložkovej ceny,“ uvádza Obchodno-ekonomický úsek Trnavskej vodárenskej spoločnosti v oznámení o dvojzložkovej cene.

Cena vodného za 1 meter kubický je 0,8154 eur a oproti tarifám platným od roku 2015 teda klesla o 0,0589 eur. Cena stočného je aktuálne 1,2272 eur za meter kubický, čo rovnako predstavuje pokles o 0,0638 eur.

Domácnosť, ktorá minie mesačne napríklad 10 metrov kubických zaplatí na vodnom 8,154 a za stočné 12,272 eur čo predstavuje dohromady 20,426 eur. Po pripočítaní fixných zložiek v kategórii T1, teda 8,40 eur a 13,20 eur, dohromady 21,6 eur za rok, zaplatia odberatelia vody mesačne o 1,8 eur viac, teda pri objeme 10 metrov kubických 22,226 eur s DPH. V minulom roku predstavoval poplatok za rovnaký objem vody 21,653 eur s DPH. Rozdiel teda predstavuje zanedbateľných 0,573 eur s DPH. Pri väčšej spotrebe vody sa cenový rozdiel bude samozrejme zmenšovať, napríklad pri spotrebovanom objeme 20 metrov kubických podľa novej tarifikácie odberateľ naopak ušetrí 0,654 eur.

Majitelia vodomeru v kategórii T2 však zaplatia na fixných platbách na vodnom a stočnom ročne 108 eur a mesačne 9 eur. Oproti minuloročnej cene 21,653 eur pri odbere 10 metrov kubických mesačne tak zaplatí v tejto kategórii 29,426 eur s DPH. Za rok si tak priplatí 93,276 eur s DPH.

-lt/Zdroj a grafika: Trnavská vodárenská spoločnosť/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články