Voda vo Váhu je vhodná na kúpanie

3. júla 2013 Off Od PNky.sk

Konečne sú prázdniny a prichádzajú opäť aj horúce dni. Rozmýšľate, kde sa ochladiť pri vode? Piešťanci vzhľadom na situáciu s bazénmi často využívajú aj prírodné možnosti. Sú však bezpečné? Je kvalita vody vo Váhu, či blízkych bagroviskách vhodná na kúpanie?

Žiaľ tieto odpovede sa hľadajú ťažko. Úrad verejného zdravotníctva vodu vo Váhu nesleduje a aj rozbory vody na Dlhých kusoch robí iba zriedkavo s tým, že kúpanie je na tomto bagrovisku iba na vlastné nebezpečie. OZ Pro Civitate, ktoré sa snaží oživiť zašlú slávu piešťanského Lida, preto požiadalo o pomoc laboratória Eurofins Bell Novamann, ktoré koncom júna uskutočnili test vody vo Váhu v lokalite Lida. Výsledok – je vhodná na kúpanie.

„Odber sme vykonali 24. júna. Výsledky, ktoré sme testovaním získali sú viac ako uspokojivé. Keďže však ide o tečúcu vodu, jej kvalita sa môže rýchlo meniť,“ upozorňuje vedúca piešťanských laboratórií Katarína Baracková. Pri teste boli vykonané mikrobiologické skúšky na sinice, baktérie Escherichia coli, sapróbny index a črevné enterokoky. Strašiakom v poslednej dobe sú sinice produkujúce toxíny, ich prítomnosť v testovaných vzorkách vody však bola nulová. Baktérie Escherichia coli sú síce súčasťou črevnej mikroflóry teplokrvných živočíchov, avšak ich patogénne kmene dokážu vyvolať hnačky. Namerané hodnoty dosiahli cca. 25 percent z maximálnych povolených hodnôt, podobne na tom boli výsledky testovania na črevné enterokoky.

Autor: ht Ilustr. foto: mp

REKLAMA

bike-centrum