Connect with us

Aktuality

Vo Fontáne sa tancovalo bez hraníc, deti prišiel zabaviť aj Laci Strike

Published

on

V kultúrno spoločenskom centre Fontána sa dnes, v utorok 24. mája, konalo podujatie nazvané Tanec bez hraníc. Zúčastnili sa na ňom žiaci prvého a druhého stupňa špeciálnych škôl z Piešťan, Hlohovca, Trnavy, Holíča, Senice, Nového Mesta nad Váhom, Vrbového, Myjavy, Zlatých Klasov, Šaštínu – Stráží a Trenčína. Veľké zastúpenie prinieslo pestrý výber rôznych tanečných štýlov v kategóriách ľudový a moderný tanec. Jednotlivé vystúpenia boli originálne, kostýmy hýrili farbami a bolo vidno, že deti a ich učiteľky sa na ne poctivo pripravovali. Celým podujatím divákov sprevádzal známy moderátor Roman Juraško, ktorému sekundovala vedúca tanečno-dramatického krúžku na Spojenej škole v Piešťanoch Tatiana Horváthová. Prekvapením programu bolo vystúpenie tanečníka Laciho Strika, ktorý potešil deti v sále tanečnou školou a dance battlom. 

Tanec bez hraníc (943)_resize

„Súťaž je určená pre znevýhodnených žiakov z Trnavského kraja, ale každý rok sa zúčastňujú aj školy z iných krajov. Organizácia súťaže nám zabrala pár mesiacov, počas kotrých sme oslovovali školy, aby prihlásili svoje talenty, sponzorov a špeciálnych hostí. Tento rok nás prišiel podporiť Roman Juraško a Laci Strike, ktorí sa zúčastnili bez nároku na honorár. Touto súťažou sa snažíme dať handicapovaným žiakom možnosť ukázať čo sa naučili a to aké majú schopnosti a samozrejme možnosť ich prezentovať. Je to určitá forma integrácie, deti sa stretnú so svojimi rovesníkmi a pre pani učiteľky, ktorých práca je naozaj veľmi náročná, je to zase veľké zadosťučinenie,“ povedala o súťaži Alexandra Thomová, riaditeľka Spojenej školy v Piešťanoch.

Tanec bez hraníc (302)_resize

Ohlasy na súťaž sú z minulých ročníkov veľmi pozitívne a tento rok vo Fontáne predviedli žiaci dohromady až 22 tanečných vystúpení. Diváci na nich mohli vidieť ľudové tance, ako napríklad Vareškový tanec, Ženilo sa motovidlo, Jabĺčko z Východnej či Myjavskú zmes. Obľúbeným tanečným štýlom bolo Country, ale deti predviedli tiež rôzne moderné tance a v tanečno- hranej scénke „Slnko, seno a my“ umožnili žiaci z Spojenej škole na Čajkovského ulici v Trnave nahliadnuť prítomným do filmových Hoštíc. Dievčatá zo Špeciálnej základnej školy v Zlatých Klasoch zase zatancovali na pieseň Soske mange o dzivipen – Na čo mi je život bez lásky a rozburácali publikum. Organizátorom, všetkým žiakom a ich pedagógom patrí veľká poklona za atmosféru a hlavne spoločnú radosť, ktorú v KSC Fontána dnes vytvorili.

Tanec bez hraníc (186)_resize

Tanec bez hraníc (109)_resize

„Spojená základá škola v Piešťanoch organizuje už tretí ročník tanečnej súťaže Tanec bez hraníc. Tento rok sa prihlásilo naozaj veľa špeciálnych škôl a teší nás, že z roka na rok záujem vzrastá. Minulý rok sme mali špeciálneho hosťa Rytmusa, teraz tu bol Laci Strike a pre deti sú títo špeciálni hostia veľkým povzbudením a motiváciou. Po súťažiach pravidelne narastá aj záujem detí o tanečné krúžky. Vidí sa mi, že deti sú šikovnejšie čoraz viac, prepracovanejšie sú choreografie a tiež kostýmy. Hlavným posolstvom tejto súťaže je, že tancovať môže každý bez rozdielu a záleží len na tom, či ho tanec baví a napĺňa. Myslím, že sa nám ho dnes podarilo naplniť,“ dodala Tatiana Horváthová

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články