Vo štvrtok 18. mája sa v kinosále Kultúrno-spoločenského centra Fontána konal seminár nazvaný Protokol, etiketa, rétorika a oblečenie. Pozvaní hostia sa dozvedeli základy, ale aj zaujímavosti zo života dlhoročných diplomatov a odborníkov na etiketu. Podujatie zorganizoval Medzinárodný klub Slovenskej republiky v spolupráci s Mestom Piešťany. 

Rudolf Hromádka

V úvode sa prihovoril viceprimátor Martin Valo. Po ňom otvoril Rudolf Hromádka prvú prednášku s názvom Protokol pre všetkých. Prezradil, že protokolárne poradie predstaviteľov je v jednotlivých štátoch rôzne. Priblížil viacero druhov zasadacieho poriadku. Tlmočník má podľa neho vždy sedieť po ľavej strane hostiteľa. Priznal, že delegácie vodil do Piešťan s veľkou obľubou. Rudolf Hromádka má 23-ročnú prax v diplomacii, zabezpečoval návštevy hláv štátov a premiérov a taktiež bol šéfom protokolu svetového kongresu manažérov. Pôsobil aj ako diplomat v USA a Kanade a 19 rokov viedol Medzinárodný klub SR.

Následne prednášal Dušan Rozbora zaujímavosti o štátnom a diplomatickom protokole. Vo svojej prednáške sa okrem pracovných a oficiálnych návštev venoval aj správnemu zaveseniu a poradiu vlajok. Spomenul, ako v minulosti museli narýchlo nahradiť chýbajúcu slovenskú vlajku ruskou, na ktorú pripevnil vystrihnutý slovenský znak. „Ak všetko prebehne hladko, o diplomacii nevieme. Ak však niečo nevyjde, na vine je diplomacia,“ skonštatoval. Dušan Rozbora pôsobí v diplomacii celý svoj pracovný život, bol veľvyslancom ČSFR v Mongolsku a veľvyslancom SR na Cypre a v Nórsku. Zastával taktiež funkciu štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí (MZV), bol riaditeľom diplomatického protokolu MZV a Kancelárie prezidenta SR. V súčasnosti je predsedom Medzinárodného klubu SR.

Dušan Rozbora

O manažérskej etikete po prestávke podrobne porozprával manažér s medzinárodnými skúsenosťami Ivan Košalko. Poslednou témou bola Rétorika a oblečenie. Zhostil sa jej herec, moderátor, rečový poradca ľudí vystupujúcich na verejnosti, poradca v oblasti spoločenskej etikety a pánskej módy Jakub Abrahám.

-vv-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972