Connect with us

Aktuality

Vo februári najčastejšie horelo v utorok, celkové škody dosiahli až 1 851 620 eur

Published

on

Počas druhého mesiaca v roku 2017 vzniklo na území Slovenskej republiky až 618 požiarov, ktorými bola spôsobená priama škoda na majetku vo výške 1 851 620 eur. Pri týchto požiaroch bolo 7 osôb usmrtených a 25 zranených. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka predstavujú všetky tieto hodnoty nárast, pričom počet požiarov sa zvýšil až o štvrtinu. Výška priamych škôd stúpla takmer o 20 % a vyšší bol aj počet usmrtených a zranených osôb.

Najvyššiu škodu vo februári 2017 spôsobil požiar linky galvanického zinkovania v Trenčíne, ktorý vznikol dňa 12. februára 2017 a požiar výrobnej haly na výrobu plastových okien a dverí v Komárne, ktorý vznikol dňa 26. februára 2017. Predbežná výška škôd pri týchto požiaroch bola vyčíslená v prvom prípade na 300 000 € a v druhom prípade na 250 000 €. Príčiny vzniku požiarov sa zisťujú.

Z hľadiska územno-správneho členenia najviac požiarov bolo zaznamenaných na území Košického kraja (138) a najmenej na území Trenčianskeho kraja (46). Najvyššie materiálne škody boli vyčíslené pri požiaroch v Nitrianskom kraji (486 890 €) a najnižšie v Bratislavskom kraji (28 000 €).

Najvyšší výskyt požiarov bol zaznamenaný v utorok (107) a pondelok (102), v stredu bolo naopak požiarov najmenej (70). Z hľadiska času vzniku najviac požiarov bolo zaevidovaných v časovom intervale od 16. do 17. hodiny (52).

Bilanciu požiarovosti z hľadiska hodnotených odvetví ekonomických činností negatívne ovplyvnilo najmä bytové hospodárstvo, nakladanie s odpadom a cestná doprava. V bytovom hospodárstve vzniklo 217 požiarov (35 % z celkového počtu), pričom škoda dosiahla 448 490 €, 5 osôb bolo usmrtených a 18 bolo zranených. Oproti minulému roku došlo k nárastu počtu požiarov o 27 % a výšky škôd o 18 %, zvýšil sa aj počet zranených a usmrtených osôb. V rodinných domoch vzniklo 157 požiarov so škodou 390 830 €, 4 osoby boli usmrtené a 7 bolo zranených. V bytových domoch bolo zaevidovaných 42 požiarov so škodou 108 940 €, pričom tieto požiare si vyžiadali jeden ľudský život a 14 osôb bolo zranených. Väčšina požiarov v rodinných domoch vznikla v dôsledku vyhorenia sadzí (54 %), v bytových domoch boli požiare najčastejšie spôsobené nesprávnou, resp. nedbanlivostnou obsluhou tepelného spotrebiča pri varení (takmer štvrtina prípadov).

Pri nakladaní s odpadom vzniklo 111 požiarov so škodou 9 730 €. V odvetví cestnej dopravy vzniklo 66 požiarov so škodou 281 430 €, jedna osoba bola usmrtená a 2 osoby utrpeli pri týchto požiaroch zranenia. Osobné a dodávkové automobily horeli v 61 prípadoch, pričom najčastejšou príčinou vzniku týchto požiarov bolo úmyselné zapálenie.

Celkovú bilanciu požiarovosti z hľadiska príčin vzniku ovplyvnili najmä požiare, ktoré boli zapríčinené nedbalosťou a neopatrnosťou dospelých osôb (260 prípadov). Škody pri týchto požiaroch dosiahli 244 850 €, 3 osoby boli usmrtené a 17 bolo zranených. V dôsledku poruchy, nevyhovujúceho stavu vykurovacích telies, dymovodov a komínov vzniklo 113 požiarov a týmito požiarmi boli spôsobené škody vo výške 58 410 €. Za mesiac február 2017 bolo úmyselne založených 81 požiarov.

-TS HaZZ/Foto: ilustračné HaZZ-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články