Vláda dala na Krajinský most 500-tisíc eur

Vláda dala na Krajinský most 500-tisíc eur

5. marca 2014 Off Od

Výjazdové rokovanie ministrov sa venovalo problémom trnavského kraja. Na rekonštrukcie ciest pôjde zo štátneho rozpočtu mimoriadna dotácia 2-milióny eur. Štvrtina z toho je určená na opravu Krajinského mosta.

krajinsky most-hmlaO tom kedy a ako budú tieto peniaze použité bude rozhodne Trnavský samosprávny kraj, ktorý je správcom cesty II/499. Práve na nej Krajinský most leží. Župa na jeho opravu v tohtoročnom rozpočte vyhradila 215-tisíc eur, podľa predbežných odhadov sú potrebné najmenej dva milióny.

Ako mimoriadna štátna dotácia zmení tohtoročné plány Správy a údržby ciest TTSK na čiastočnú opravu mosta zatiaľ nie je známe. Niektorí poslanci zastupujúci okres Piešťany v župnom zastupiteľstve sa prikláňajú k myšlienke, aby sa rekonštrukcia uskutočnila až o rok.

„Počas uzatvorenia Krajinského mosta by malo byť náhradné premostenie Váhu jednoznačne zabezpečené. Nie som za to, aby sa ľuďom takto  komplikoval život cez obchádzkové trasy Piešťany – Lúka a Hlohovec. Na poslednom zastupiteľstve TTSK som prišiel s myšlienkou, aby sa čiastočná oprava Krajinského mosta presunula na rok 2015. Navrhol som to s podmienkou navýšenia finančných prostriedkov na realizáciu tejto investičnej akcie. Finančné prostriedky by sme mohli získať z dvoch zdrojov. Jedným je otvorenie rozpočtu TTSK, a druhou možnosťou je požiadanie o finančnú injekciu zo strany štátu. Preto som sa rozhodol začiatkom minulého týždňa požiadať predsedu vlády SR o finančný príspevok na Krajinský most,“ uviedol Miloš Tamajka (Smer-SD) v písomnej odpovedi na otázku, či by s presunom opravy súhlasil.

REKLAMA

PN-KY_banner_Benji

„Ak ste si vypočuli moju interpeláciu na zastupiteľstve TTSK, tak ja som prvá navrhla, aby sa oprava mosta posunula o rok s tým, aby sa zabezpečilo náhradné premostenie rieky Váh a tiež som navrhla, aby TTSK dal do rozpočtu v roku 2015 peniaze v objeme cca 2 milióny eur tak, aby bolo možné uskutočniť komplexnú opravu mosta podľa požiadavky Správy ciest. Aby sa popri tom všetkom strese a obmedzení, ktorému určite budú vystavení obyvatelia, nerobili len kozmetické úpravy, ale seriózna oprava vrátane statiky (v súčasnosti 6. stupeň, pri 7. stupni sa most zavrie). Poslanec Tamajka navrhoval odsunúť rekonštrukciu na júl, august, čo je určite lepšie ako apríl, máj, ale môj návrh má väčšiu logiku,“ odpovedala na rovnakú otázku Iveta Babičová (SDKÚ-DS).

Podporu takémuto návrhu vyjadril aj Jozef Drahovský (nezávislý). Krajskí poslanci Remo Cicutto (nezávislý) a Peter Ottinger (SDKÚ-DS) na e-mailom položenú otázku nereagovali.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič