Poslednú prázdninovú nedeľu si vychutnali priaznivci železnice na trati Piešťany Vrbové. OZ Čango, Spoločnosť Považskej dráhy Žilina a mesto Vrbové zorganizovali jazdu Vláčikom motoráčikom, ktorá sa opäť tešila veľkému záujmu verejnosti. Vagóny praskali vo švíkoch a na každej zo štyroch jázd odviezli približne 250 pasažierov.
_MG_7220w

REKLAMA

PNKYPEGO

Deti sa tešili z toho, že mohli zatrúbiť, odfotiť sa so sprievodcom, vidieť zajace, bažantov, prepelice, či sliepky pri trati, ale taktiež zajazdiť si na šlapacej drezíne na stanici vo Vrbovom. Tu boli pre ne pripravené skákacie hrady, občerstvenie i ukážky modelov železníc.
Dospelý si taktiež užívali radosť z jazdy a radosť z jasotu svojich detí. Preberali však aj vážnejšie témy posledných dní, keď starostovia obcí a primátori miest na trati zverejnili štúdiu, podľa ktorej by bolo ekonomicky výhodnejšie zrušiť trať a postaviť na nej cyklochodník, po ktorom mnoho obyvateľov volá. Druhým riešením by bolo postaviť cyklochodník súbežne s traťou, čo by však bolo podľa štúdie výrazne drahšie a museli by sa vykupovať a vysporiadavať pozemky. Podľa Vladimíra Vaculu z OZ Čango, by sa však cyklochodník dal vybudovať súbežne s traťou na pozemkoch železníc a tým by finančná náročnosť nebola taká veľká ako hovorí štúdia.
Názory cestujúcich na túto problematiku si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Prísť o trať, by bola podľa všetkých respondentov oslovených počas akcie, hlúposť. Cyklochodník považujú za dôležitý, ale radi by ho videli vedľa trate. Kritické hlasy hovoria, že je využitá len dva dni v roku, jej potenciál je však veľký. OZ Čango má možnosť získať vlastný vlak, ktorý by bolo treba síce najskôr zrekonštruovať, ale v spolupráci so strednými školami a pri získaní sponzorov by to nemal byť až taký problém. Jazdy by sa potom mohli konať pokojne aj každý víkend. Ďalšou možnosťou je využitie trate na jazdu pákovými či šlapacími drezínami. Tieto by na svoju prípravu vedeli používať i športovci. Potenciál trate ako turistického lákadla je teda veľký.

Najbližšie sa na železnici medzi Vrbovým a Kocuricami uskutočnia 20. septembra Majstrovstvá Slovenska pákových drezín.

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:  Nahradí železnicu do Vrbového cyklochodník?

Text a foto T. Hudcovič

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972