Connect with us

Aktuality

Vízie priniesli viacero námetov aj pre Piešťany

Published

on

Malá konferencia o architektúre, dizajne a dobrovoľníctve Vízie pre Piešťany vo štvrtok 15. januára od 9,00 h v Mestskej knižnici v Piešťanoch priniesla viacero námetov. Napríklad ako sa dá oživiť schátralý amfiteáter, prečo je dôležitý dizajnmanuál, čo všetko dokážu aktivisti alebo prečo sa máme pýtať aj detí… Na podujatie zavítal aj významný hosť, architekt Peter Gero, ktorý je podpísaný pod dnešnou podobou Hamburgu, kde pôsobil viac ako 12 rokov vo funkcii riaditeľa plánovania a výstavby centrálnych štvrtí.

Hoci organizátori vystúpenia jednotlivých rečníkov trochu poprehadzovali, avizovaný program bol  dodržaný. Ako prvý vystúpil piešťanský účastník grafický dizajnér Majo Moravčík, ktorý vysvetlil návštevníkom, aký význam má dizajnamnuál, logo, erb či ďalšie vizuálne prvky mesta, medzi ktoré patrí napríklad aj web stránka.

_MG_1965w

Po ňom nasledovala Zora Paulíniová s príspevkom o Participatívnom plánovaní. V Bratislave spolupracovala na projekte veľkého parku na území schátralého Cykloštadióna a v súčasnosti je zapojená do prípravy centrálnej rozvojovej osi v Petržalke. „Dlho mi trvalo, kým som sa naučila mať rada Bratislavu, neznášala som ju, hoci som sa tu narodila,“ uviedla. Postupne, s premenou mesta aj vďaka aktívnym ľuďom sa naučila láske k svojmu mestu. Spomenula, že existuje množstvo spôsobov, ako zapojiť ľudí do procesu plánovania a tvorby, že je dôležité osloviť napríklad aj seniorov či deti. Práve tie, podľa nej dokážu veľmi jasne formulovať, čo im vo verejnom priestore chýba a čo by tam chceli mať.

_MG_1909w

Bývalý primátor mesta Leopoldov Milan Gavorník sympaticky odprezentoval, ako pripravovali  architektonickú súťaž na stavbu Mestského úradu v Leopoldove, na ktorú sa prihlásilo výnimočné množstvo záujemcov – až 52 kolektívov. Paradoxom podľa neho bolo, že víťazný návrh sa mu vôbec nepáčil, avšak odborníci i verejnosť sa pri výbere zhodli. Hovoril aj o tom, že je dôležité, aby hlava mesta mala vízie, čo chce urobiť, inak stráca motiváciu.

_MG_1934w

Ako sa podarilo oživiť zatvorený amfiteáter v Banskej Bystrici sa účastníci dozvedeli od aktivistu Juraja Havlíka. Študent psychológie a sociológie hovoril o tom, ako mesto postupne prichádzalo o kultúrne stánky a amfiteáter sa po rekonštrukcii stal významným priestorom na kultúrne podujatia. Pri snahe zachrániť amfiteáter často dostávali odpovede typu: „Pekná myšlienka, ale mesto nemá peniaze“ či „Nemôžeme zaručiť bezpečnosť návštevníkov“ a podobne, to ich však neodradilo. Zaujímavosťou bolo, že nájomcom sa nakoniec stala rodina, ktorá v areáli skladovala zábavnú pyrotechniku, avšak aj vďaka osobnému vzťahu k nemu ho zrekonštruovali namiesto plánovaných dvoch rokov už za dva mesiace. V súčasnosti spolupracujú s aktivistami a mestom aj pri jeho využívaní a dramaturgii plánovaných podujatí.

_MG_1992w

Ďalší aktivista a dobrovoľník, študent architektúry Ivan Siláči porozprával o tom, ako vytrvalosť aj Kvety prináša…Okrem významných úprav ulíc či parku sa im podarilo aj zachovať symbol mesta – monumentálne súsošie s názvom Kvety na centrálnom námestí, ktoré malo ustúpiť stavbe obchodného centra. Vďaka aktivistom našli miesto na jeho „presadenie“ do zelene na jednom zo sídlisk.

_MG_2011w
V poslednom príspevku architekt Tomáš Hanáček a Renáta Kaščáková z trenčianskeho útvaru hlavného architekta predstavili architektonicko-urbanistickú súťaž Trenčín Si Ty, ktorej sa zúčastnilo až 59 medzinárodných tímov. Hanáček ocenil angažovanosť vedenia mesta, najmä primátora Richarda Rybníčka, a tiež to, že pri príprave projektu, a ktorý sa venoval najmä úprave nábrežia Váhu, aktívne participovala verejnosť.

_MG_2076w

 

Podujatie zorganizovali krajinná architektka Eva Wernerová, architekt Michal Veselý a študentka architektúry Lívia Gažová. Vďaka za podporu, bez ktorej by sa zaujímavé stretnutie nestalo realitou, patrí spoločnosti Respect Slovakia, Mestskej knižnici mesta Piešťany, Mestu Piešťany a klubu Žiwell.

Ak ste nestihli prísť, alebo vám nevyhovoval termín, televízia Piešťany pre vás pripravila záznam všetkých prezentácií Vízií pre Piešťany.

(ad) Foto: T. Hudcovič

 

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články