Víťazom parlamentných volieb sa stala strana OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA. Pri spočítaní 99,51 % zápisníc z celého Slovenska mala strana 715718 hlasov, čo predstavuje zisk 25,01 percenta hlasov voličov. Na druhom mieste skončil smer s 18,31 percentom hlasov. Podobne dopadli výsledky volieb aj v piešťanskom okrese.

Tu získalo hnutie Igora Matoviča 10 223 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje výsledok 28,09 percenta. Na druhom mieste skončila strana SMER so 7021 hlasmi a 19,29 percentami. Tretí skončili Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorým v okrese dôveruje 3393 ľudí. To predstavuje volebný zisk 9,32 percenta.

Na štvrtom mieste skončila strana SME Rodina Borisa Kollára do ziskom 8,23 percenta hlasov. Piata je v okrese Piešťany koalícia PS – Spolu so 7,56 percentami. Na celonárodnej úrovni však Progresívne Slovensko a Spolu zrejme nedosiahnu potrebnú sedempercentnú hranicu na vstup do parlamentu, i keď stále je to možné. Aktuálne má strana 6,95 percenta a chýba ešte niekoľko desatín pri spočítavaní všetkých hlasov.

Šiesta skončila v rámci okresu Piešťany strana SaS so ziskom 6,88 percenta (2057), šieste Za ľudí s 5,76 percentami, čo predstavuje 2097 hlasov. Piešťanci do parlamentu neposunuli KDH, ktorému dali 1669 hlasov, čo je 4,58 percenta.

Pri aktuálnom stave by mala mať strana OĽANO v parlamente 52 kresiel. Znamená to, že do parlamentu sa dostane na jej kandidátke psychologička Lucia Drábiková z Piešťan, ktorá mala číslo 28. Tá zároveň je zároveň poslankyňou Trnavského samosprávneho kraja za OĽANO. Zrejme sa to podarí aj  dvojici Andrej Stančík (doktorand na vysokej škole a živnostník) a Marcel Mihalik (náčelník Mestskej polície Piešťany). Tí kandidovali s číslami 41 a 42. Prekrúžkovať by sa pred nich malo podľa súčasných výsledkov osem kandidátov s konca kandidátky strany, čo im stále garantuje vstup do parlamentu. Všetko však ešte môže zmeniť finálny výsledok PS – Spolu. Nádej by však mali aj v prípade, že sa koalícia týchto strán dostane do parlamentu, keďže niektorí poslanci z OĽANO zrejme pôdu do exekutívy a uvoľnia miesta v parlamentných laviciach ďalším.

V parlamente bude pokračovať aj ďalší Piešťanec Martin Beluský, ktorý bol trojkou na kandidátke strany Kotlebovci.

-th- Foto: FB Lucia Drábiková

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972